کلیسای جامع شهر آتن | معرفی – معماری – تصاویر

کلیسای جامع شهر آتن | معرفی – معماری – تصاویر

کلیسای جامع شهر آتن، کلیسای جامع شهر آتن یکی از مهم‌ترین و همچنین بزرگ‌ترین کلیساهای این کشور معرفی می‌شود. افرادی که پیرو مذهب ارتدکس هستند به این کلیسا …

کلیسای جامع شهر آتن یکی از مهم‌ترین و همچنین بزرگ‌ترین کلیساهای این کشور معرفی می‌شود. افرادی که پیرو مذهب ارتدکس هستند به این کلیسا مراجعه کرده و به طور کلی نیز یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان معرفی می‌شد. کلیسای جامع شهر آتن (Holy Metropolitan Church of the Annunciation to the Virgin Mary) بین سال‌های 1842 تا 1862 ساخته شد و در حال حاضر نیز در خیابان متروپولیس قرار دارد.

کلیسای جامع شهر آتن | معرفی - معماری - تصاویر | یوروپ تورز

معرفی کلیسای جامع شهر آتن

کلیسای جامع شهر آتن (به یونانی: Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου، به زبان رومی: Kathedrikós Naós Evangelismoú tis Theotókou)، معروف به کلان شهر یا میتروپولی (به یونانی: Μητρόπολη، رومی شده: Mitrόpoli) که همچنین به عنوان کلیسای معبد آتن نیز معرفی می‌شود، یکی از مهم‌ترین مکان‌ها و همچنین بزرگترین کلیساهای یونان شناخته می‌شود.

ساخت کلیسای جامع در روز کریسمس سال 1842 به طور رسمی آغاز شد. ساخت و ساز زیر نظر معمار Theophil Hansen آغاز شد و توسط Dimitris Zezos، Panagis Kalkos و François Boulanger ادامه یافت.

کارگران از سنگ مرمر ۷۲ کلیسای تخریب شده برای ساختن دیوارهای عظیم کلیسای جامع شهر آتن استفاده کردند. سه معمار توانستند 20 سال بعد این پروژه را تکمیل شد. در 21 می‌1862، کلیسای جامع تکمیل شده توسط پادشاه و ملکه وقف شد. کلیسای جامع یک بازیلیکای سه ایوانی و گنبدی است که 130 فوت (40 متر) طول، 65 فوت (20 متر) عرض و 80 فوت (24 متر) ارتفاع دارد. در داخل مقبره دو قدیس قرار دارد که توسط ترکان عثمانی در دوره عثمانی کشته شدند که به ترتیب سنت فیلوتهی و پاتریارک گریگوری پنجم نام دارند.

سرگذشت دو قدیس معرفی شده و رابطه آن‌ ها با میتروپولی

سنت فیلوتهی ابتدا صومعه‌ای ساخت تا بتواند از آن در جهت نیازهای خود استفاده کند، اما پس از آن، در سال 1589 به شهادت رسید و پودر استخوان‌های او هنوز در یک جامی نقره‌ای نگهداری می‌شود. او به خاطر باج دادن به زنان یونانی که در حرمسراهای امپراتوری عثمانی به بردگی گرفته بودند، شناخته می‌شد.

گریگوری پنجم اتنوشهید، پاتریارک قسطنطنیه، به دستور سلطان محمود دوم به‌دار آویخته شد و جسد او در سال 1821 به انتقام قیام یونانیان در 25 مارس، که منجر به جنگ استقلال یونان شد، به تنگه بسفر انداخته شد. جسد او توسط ملوانان یونانی نجات یافت و در نهایت در آتن نگهداری شد.

مقبره او در حال حاضر در جنوب کلیسای جامع، کلیسای کوچک سنت الفتریوس قرار دارد که به آن «میتروپولی کوچک» نیز می‌‌گویند. همچنین دو مجسمه در میدان روبروی کلیسای جامع شهر آتن قرار دارد که هر یک داستان تاریخی مربوط به خود را به همراه دارند.

کلیسای جامع شهر آتن یک مکان مهم در این شهر است که به عنوان محل برگزاری مراسم مهمی که با حضور شخصیت‌های سیاسی ملی و همچنین مراسم عروسی و تشییع جنازه شخصیت‌های برجسته است، معرفی می‌شود.

سرگذشت دو قدیس معرفی شده و رابطه آن‌ ها با میتروپولی | یوروپ تورز

چرا کلیسای جامع شهر آتن دارای اهمیت است؟

همان طور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم، کلیسای جامع با مصالح بیش از 70 کلیسای متروکه یا ویران ساخته شده است. فضای داخلی شامل نقاشی‌های دیواری و نمادهای قابل توجه و گنبدی به ارتفاع 24 متر است. این معماری و مصالحی که در آن به کار گرفته شده است، همگی باعث مهم بودن و همچنین ارزشمند بودن کلیسای جامع شهر آتن شده است.

معماری کلیسای جامع شهر آتن

طرح ‌های معماری اولیه، با عناصر گوتیک و رنسانس، توسط تئوفیلوس هانسن ترسیم شده ‌اند که آنها را از محل که قرار بود در آن ساخته شود، در خیابان Panepistimiou، در کنار Ophthalmiatreion، اقتباس کرده است. با این حال نقشه‌ها بعدا دوباره تغییر کردند و کلیسای جامع شهر آتن در نهایت بر اساس نقشه‌های دمتریوس ززوس که از سبک “یونانی-بیزانسی” پیروی می‌کرد و زیر نظر معماران فرانسوا بولانجر و پاناژیس کالکوس از اواخر قرن نوزدهم و تا اواسط قرن بیستم ساخته شد. شایان ذکر است که تغییرات و اضافات زیادی هم در نمای داخلی و هم در نمای بیرونی این کلیسا وجود دارد که شکل اولیه خاص آن را تا حدودی تغییر داده است.

معماری کلیسای جامع شهر آتن | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مطلب ما به معرفی کلیسا جامع شهر آتن پرداختیم. همان طور که مطالعه کردید، این کلیسا یکی از مهم ترین‌ها در کشور یونان بوده و از نظر تاریخی نیز از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. شما می‌توانید با سفر به شهر آتن، از این کلیسا دیدن کرده و با تاریخ این کشور بیشتر آشنا شوید.


سوالات متداول کلیسای جامع شهر آتن

افراد پیرو کدام مذهب به کلیسای جامع شهر آتن مراجعه می کنند؟

افرادی که پیرو مذهب ارتدکس هستند به این کلیسا مراجعه کرده و به طور کلی نیز یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان معرفی می‌شد.

کلیسای جامع شهر آتن چه سالی ساخته شد و در کجا قرار دارد؟

کلیسای جامع شهر آتن بین سال‌های 1842 تا 1862 ساخته شد و در حال حاضر نیز در خیابان متروپولیس قرار دارد.

چرا کلیسای جامع شهر آتن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؟

کلیسای جامع با مصالح بیش از 70 کلیسای متروکه یا ویران ساخته شده است. فضای داخلی شامل نقاشی‌های دیواری و نمادهای قابل توجه و گنبدی به ارتفاع 24 متر است. این معماری و مصالحی که در آن به کار گرفته شده است، همگی باعث مهم بودن و همچنین ارزشمند بودن کلیسای جامع شهر آتن شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!