کتابخانه الماس سیاه کپنهاگ | از جذاب‌ ترین شاخص‌ های پایتخت دانمارک

کتابخانه الماس سیاه کپنهاگ | از جذاب‌ ترین شاخص‌ های پایتخت دانمارک

کتابخانه الماس سیاه، که در شهر کپنهاگ وجود دارد به عنوان یک کتابخانه ملی از کتابخانه‌های دانشگاهی محسوب می‌شود. کتابخانه سلطنتی دانمارک بزرگ‌ترین کتابخانه …

در حاشیه ساحل شهر کپنهاگ کشور دانمارک کتابخانه‌ای وجود دارد که نمای بیرونی ساختمان آن با سنگ گرانیت سیاه و شیشه‌های تیره پوشیده شده است. در سال 1999 میلادی این بنای تاریخی عظیم به ساختمان قدیمی کتابخانه سلطنتی کشور دانمارک پیوست و در حال حاضر از جذاب‌ترین شاخص‌های پایتخت دانمارک محسوب می‌شود.

کتابخانه الماس سیاه کپنهاگ | از جذاب‌ ترین شاخص‌ های پایتخت دانمارک | یوروپ تورز

تاریخچه کتابخانه الماس سیاه

کتابخانه سلطنتی دانمارک (Royal Library Denmark) که در شهر کپنهاگ وجود دارد به عنوان یک کتابخانه ملی از کتابخانه‌های دانشگاهی محسوب می‌شود. کتابخانه الماس سیاه بزرگ‌ترین کتابخانه کشورهای نوردیک و از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان به شمار می‌رود. در این کتابخانه بیش از 200 هزار جلد کتاب ارزشمند و کمیاب نگهداری می‌شود. برای اولین بار این کتابخانه به دستور فردریک سوم در سال 1653 ساخته شد و به علت بروز جنگ‌های متعدد در طی سال‌ها بازسازی‌های زیادی روی آن انجام گرفت.

درباره بنای جدید کتابخانه الماس سیاه

در سال 1993 میلادی بنای جدید کتابخانه الماس سیاه در طی مسابقه‌ای به وسیله معتبرترین شرکت‌های معماری بومی طراحی شد. در این طرح ساختمان مذکور با زیربنای 7000 مترمربع بازسازی گردید و بنای جدیدی با مساحت 21000 مترمربع ساخته شد.

معماری بنای جدید با ساختمان قدیم که در سال 1906 طراحی شده بود تفاوت‌های زیاد و تاثیرگذاری دارد. در مرکز ساختمان 7 طبقه این کتابخانه آتریومی عظیم به ارتفاع 24 مترمربع ساخته شد که نماد اصلی طرح محسوب می‌شود. دیوارهای آتریوم موجی شکل از جنس شیشه بوده و کفپوش‌های طبقات از چوب ساخته شده‌اند.

درباره بنای جدید کتابخانه الماس سیاه | یوروپ تورز

در مقابل این آتریوم دیواره‌های شیشه‌ای بزرگی رو به آب‌های دریا قرار دارد که در روز به بیرون ساختمان نمای زیبایی داشته و در شب درخشندگی بنا در ساحل و بندرگاه را بسیار تماشایی می‌کند.فضاهای جانبی کتابخانه در دیواره‌های این آتریوم تعبیه شده‌اند که از تنوع بالایی برخوردار هستند. همچنین در جداره‌های آتریوم می‌توان گالری‌های نمایش، فضاهای تجاری، کافه‌ها و رستوران‌ها را مشاهده کرد.

بنای جدید از طریق سه پل به ساختمان قدیمی متصل شده و دارای دیواره‌های مایل و کنج‌های تیز و نماهای صیقلی سیاه رنگ می‌باشد. در طبقات بالاتر ساختمان کتابخانه سالن‌های مطالعه عمومی قرار گرفته‌اند که ارتفاع آن‌ها به حدود 6 طبقه و چندین نیم طبقه داخلی می‌ رسد.

نور این سالن‌ها از طریق بازشوهای کوچک رو به دریا و از دیواره‌های رو به دریا آتریوم تامین می‌شود. در بنایی به اسم ماهی که دارای فرم ارگانیک و متناسب با خطوط بندرگاه است، بخش‌های اداری، سالن‌های کوچک مطالعه و اتاق جلسات قرار دارد.

بخش‌ های مختلف کتابخانه الماس سیاه کپنهاگ

امروزه کتابخانه سلطنتی به عنوان نمادی برای شهر کپنهاگ دانمارک شناخته می‌شود و هدف از طراحی آن احداث محلی برای برگزاری ملاقات‌های غیر رسمی دانشجویان، شهروندان و توریست‌ها بود. این کتابخانه در نزدیک ساحل کپنهاگ واقع شده و منظره‌ای زیبا و دلنشینی را ایجاد می‌کند.

ساختار کتابخانه الماس سیاه از دو مکعب سیاه تشکیل یافته که مقداری روی خیابان به حالت کج دیده می‌شود. یک راهرو در بین این دو مکعب واقع شده که دارای نمایی از جنس شیشه بوده و با تابش نور از آن روشنایی داخل ساختمان تامین می‌گردد.

بخش‌های مختلفی از قبیل رستوران، کافی شاپ، تراس و محلی برای مطالعه کتاب در این کتابخانه سلطنتی وجود دارند که آن را به یک مکان دیدنی و فرهنگی تبدیل کرده است. همچنین یک تالار با ظرفیت6000 نفر در کتابخانه الماس سیاه وجود دارد که به منظور برگزاری کنفرانس‌ها، کنسرت‌ها و تئاترها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این ساختمان نیز می‌توان از موزه ملی عکس و هنر کاریکاتور دیدن کرد و لحظات خوشایندی را برای خود رقم زد.

جمع بندی

کتابخانه الماس سیاه به صورت بنای عظیم فرهنگی در اسکله شهر کپنهاگ در سال 1999 میلادی ساخته شد که امروزه با اسم کتابخانه سلطنتی دانمارک شهرت دارد. از مهم‌ترین قسمت‌های این کتابخانه می‌توان به موزه ملی عکس و موزه هنر کاریکاتور، تالار کویین با ظرفیت 6000 نفر، کافه، رستوران، محوطه نمایشگاهی و تراس اشاره کرد.


سوالات متداول کتابخانه الماس سیاه

چند جلد کتاب در کتابخانه الماس سیاه وجود دارد؟

در این کتابخانه بیش از 200 هزار جلد کتاب ارزشمند و کمیاب نگهداری می‌شود.

ساختار کتابخانه الماس سیاه چگونه است؟

ساختار کتابخانه الماس سیاه از دو مکعب سیاه تشکیل یافته که مقداری روی خیابان به حالت کج دیده می‌شود. یک راهرو در بین این دو مکعب واقع شده که دارای نمایی از جنس شیشه بوده و با تابش نور از آن روشنایی داخل ساختمان تامین می‌گردد.

در کتابخانه الماس سیاه به جز کتاب دیگر چه امکاناتی وجود دارد؟

همچنین یک تالار با ظرفیت6000 نفر در کتابخانه الماس سیاه وجود دارد که به منظور برگزاری کنفرانس‌ها، کنسرت‌ها و تئاترها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این ساختمان نیز می‌توان از موزه ملی عکس و هنر کاریکاتور دیدن کرد و لحظات خوشایندی را برای خود رقم زد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!