کلیسای جامع آخن | قدیمی‌ ترین کلیسا در اروپا

کلیسای جامع آخن | قدیمی‌ ترین کلیسا در اروپا

کلیسای جامع آخن، اگر قصد سفر به کشور آلمان را دارید، بازدید از کلیسای جامع آخن را که کهن‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسا در سراسر اروپا و کشور آلمان است را از دست ندهید

اگر قصد سفر به کشور آلمان را دارید، بازدید از کلیسای جامع آخن را که کهن‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسا در سراسر اروپا و کشور آلمان است را از دست ندهید. این کلیسا با معماری فوق‌العاده باشکوهی که دارد، هر سال گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط دنیا و کشور آلمان به خود جذب می‌کند.

سنگ بنای اولیه این کلیسا توسط شارلمانی به عنوان نمازخانه احداث شد که به کاخ او در آخن (او در اکس لا شاپل) متصل بود، اما بعدها کلیسا بزرگ‌تر و وسیع‌تر شد.

2 قرن بعد از مرگ شارلمانی، برای حدود 6 قرن این کلیسا به محلی برای تاج‌گذاری پادشاهان کشور آلمان تبدیل شد.
در مورد معماری این کلیسا باید بگوییم که فرم هشت ضلعی بودن آن از زمان شارلمانی تاکنون تغییر نکرده است، اما سبک‌های باروک، گوتیک و رومی بعد‌ها به این کلیسا اضافه شدند.

کلیسای جامع آخن | قدیمی‌ترین کلیسا در اروپا | یوروپ تورز

ساختمان کلیسای جامع آخن

کلیسای جامع آخن(Aachen Cathedral) در غرب آلمان واقع شده است و جزو ساختمان‌های مهم و اصلی در این کشور محسوب می‌شود که به طور مداوم استفاده می‌گردد.

با توجه به این که این کلیسا تحت عنوان یک نماز خانه بنا شد، بنابراین کلیسای نسبتا کوچکی محسوب می‌شود، اما جالب است بدانید در آن زمانی که این کلیسا در دست ساخت بود، بزرگ‌ترین کلیسا در شمال آلپ به شمار می‌رفت.
طول این کلیسا حدودا 43 متر است و ارتفاع از سقف در کنار دیواره‌ها 14 متر و در مرکز به 18 متر نیز می‌رسد.

گذری به تاریخ کلیسای جامع آخن در کشور آلمان

شارلمانی به عنوان امپراتور آلمان در سال 768 از شهر آخن بازدید نمود و از همان اول به شدت به این شهر دل بست. به همین دلیل دستور داد تا قصری در این شهر برای او بسازند. او بیشتر اوقات به دلیل وجود چشمه‌های آب گرم، زمستان‌ها را در این شهر می‌گذارند. درست در سال 786 بود که دستور داد تا نمازخانه‌ای را در بخشی از قصر احداث کنند.

زمانی که شارلمانی در 814 فوت کرد، در همین کلیسا دفن شد. هم چنان استخوان‌های او در آرامگاه این کلیسا تحت حفاظت قرار دارد. پس از مرگ شارلمانی، کلیسای آخن از نظر مذهبی بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

گذری به تاریخ کلیسای جامع آخن در کشور آلمان | یوروپ تورز

این کلیسا برای قرن‌ها به عنوان کلیسای سلطنتی مریم مقدس مشهور شده بود، چرا که به مریم مقدس یعنی مادر حضرت مسیح تقدیم شده بود. البته در سال‌ها بعد از این کلیسا جامع آخن به عنوان قیصر دوم نیز نام می‌بردند، زیرا به محل برگزاری تاجگذاری پادشاهان آلمان تبدیل شده بود.

جالب است بدانید که 12 ملکه و 30 پادشاه آلمان از سال 936 تا 1531 در این کلیسا تاج‌گذاری شدند. هم چنین کلیسای جامع آخن در سال 1978 به دلیل معماری بی‌نهایت جذاب و تاریخی مهمی که پشت سر گذاشته است، به عنوان اولین محوطه میراثی کشور آلمان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

معماری کلیسای جامع آخن

هشت ضلعی کارولینگی با گنبدی به ارتفاع 31.5 هسته مرکزی این کلیسای جامع را شکل می‌دهد. در واقع همین هشت ضلعی بودن این کلیسا است که آن را از مابقی کلیساها منحصر به فرد کرده است و به راحتی می‌توان آن را تشخیص داد. این شکل هشت ضلعی توسط درخت مرکبات و یک فانوس مصنوعی که به اواخر قرن 17 تعلق دارد، مزین شده است.

اما در قرن 19 بناهای دیگری به آن اضافه شد. به جرات می‌توان گفت که همه چیز به جز سنگ مرمر تحت سلطنتی، بعدها به این کلیسا اضافه شدند.

سبک کلیسای جامع آخن بسیار به سبک کارولینگی و رومی شبیه است که گاها در برخی بخش‌ها سبک نئوگوتیک نیز مشاهده می‌شود. طبقات پایینی این کلیسا تا حد بسیار زیادی از زمان شارلمانی بدون تغییر مانده‌اند، اما سایر بناها در طول قرن‌ها دستخوش تغییر شده‌اند.

برای اینکه نمای ظاهر این کلیسا با برج اصلی هماهنگی بیشتری داشته باشد، برخی از بخش‌های اضافه برج‌ها نیز حذف شدند.

هم چنین سالن کوچکی که در این کلیسا وجود دارد در قرن 18 اضافه گردید. درهای برنزی که از زمان شارلمانی به جا مانده‌اند،حالا از بخش ورودی اصلی به سالن کلیسا انتقال داده شده‌اند.

معماری کلیسای جامع آخن | یوروپ تورز

افسانه کلیسای جامع آخن

درب کلیسای جامع به وسیله دو سر شیر تزئین شده است. در دهان یکی از این شیرها یک زائده وجود دارد که به آن انگشت شیطان می‌گویند.

اجازه دهید این افسانه را بیشتر برایتان توضیح دهیم. طبق افسانه‌های موجود، شیطان به ازای روح اولین شخصی که به این کلیسا وارد شود، در پروسه ساخت کلیسا کمک کرده است.

شیطان در انتظار روح اسقف بود، اما ناگهان یک گرگ وارد می‌شود. همین امر موجب می‌شود تا شیطان درب‌ها را به هم بکوبد و انگشت او در این میان می‌شکند. طبق افسانه‌ها، هر کسی بتواند انگشت شیطان را از دهان این شیر خارج کند، یک خرقه از جنس طلا هدیه می‌گیرد.


سوالات متداول کلیسای جامع آخن

کلیسای جامع آخن در کدام قسمت کشور آلمان واقع شده است؟

کلیسای جامع آخن در غرب آلمان واقع شده است و جزو ساختمان‌های مهم و اصلی در این کشور محسوب می‌شود که به طور مداوم استفاده می‌گردد.

معماری کلیسای جامع آخن چگونه است ؟

هشت ضلعی کارولینگی با گنبدی به ارتفاع 31.5 هسته مرکزی این کلیسای جامع را شکل می‌دهد. در واقع همین هشت ضلعی بودن این کلیسا است که آن را از مابقی کلیساها منحصر به فرد کرده است و به راحتی می‌توان آن را تشخیص داد. این شکل هشت ضلعی توسط درخت مرکبات و یک فانوس مصنوعی که به اواخر قرن 17 تعلق دارد، مزین شده است.

یکی از نکات جالب این کلیسا چیست ؟

جالب است بدانید که 12 ملکه و 30 پادشاه آلمان از سال 936 تا 1531 در این کلیسا تاج‌گذاری شدند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!