معرفی کامل پانتئون رم و جاذبه های اطراف آن

معرفی کامل پانتئون رم و جاذبه های اطراف آن

پانتئون رم، یک جاذبه ی‌منحصر بفرد و بسیار زیبا با معماری خاص خود است که در قلب شهر رم واقع شده است. این معبد از دو قسمت ایوان و باسیلیکا ساخته شده است که …

پانتئون رم یک جاذبه ی‌منحصر بفرد و بسیار زیبا با معماری خاص خود است که در قلب شهر رم واقع شده است. این معبد از دو قسمت ایوان و باسیلیکا ساخته شده است که علاوه بر اینکه قسمت بیرونی آن ظاهر جذاب دارد، اما معماری و ساختار داخلی آن بسیار حیرت آور است. این بنای زیبا قدمت بسیار طولانی دارد و سالم‌ترین بنایی است که از دوران
امپراتوری رم باقی مانده است. در این مقاله به طور مفصل به معرفی این بنا و جاذبه های اطراف خواهیم پرداخت.

معرفی کامل پانتئون رم و جاذبه های اطراف آن | یوروپ تورز

معرفی پانتئون رم

پانتئون ( Pantheon ) یکی از جاذبه‌های شهر زیبای رم است. اگر کمی با کشور ایتالیا آشنا باشید، خواهید دانست که این کشور زمانی محل امپراتوری بزرگ رومی‌ها بوده است. این مطلب را می‌توان از آن جهت صحیح دانست که اگر به پایتخت این کشور یعنی رم مراجعه کنید، جاذبه‌های بسیار زیادی از گذشته‌های دور که اغلب آنها مربوط به دوره ی‌رومیان می‌باشد، خواهید یافت.

پانتئون رم یکی از این جاذبه‌های بسیار قدیمی است که در سالهای 113-125 پس از میلاد ساخته شده است. این معبد که معماری منحصر بفردی دارد، به عنوان یکی از بزرگترین گنبد‌ها در جهان شناخته می‌شود که از مشهورترین جاذبه‌های شهر رم به شمار می‌آید. این جاذبه از دو قسمت تشکیل شده است و علاوه بر قسمت ورودی بسیار جالب آن، به یک باسیلیکا (یکی از ابتکارات معماری رومی‌ها در ساختمان سازی) متصل شده است.در ادامه بیشتر به این بنای بسیار جذاب خواهیم پرداخت.

تاریخچه‌ ای از پانتئون

اگر بخواهیم تاریخچه‌ای از پانتئون رم بیان کنیم، باید گفت این معبد سومین معبدی است که ساخته شده است. در واقع این بنا سه بار ساخته شده بود که اولین بار این معبد به وسیله ی‌Marcus Vipsanius Agerippa ساخته شد. وی یک نظامی، دولتمرد و شخصیت مهمی در امپراتوری روم بود که این بنا را در سال‌های 25 الی 27 قبل از میلاد ساخت اما به دلیل آتش سوزی که در سال 80 پس از میلاد رخ داد، این بنا نابود شد.

دومین بار معبد پانتئون رم به وسیله ی‌Domitian بنا شد که وی آخرین امپراتور دودمان فلاوی و یکی از امپراتوران روم بود. این بنا هم به دلیل اصابت صاعقه و آتش سوزی از میان رفت.

سومین بار ساخت این معبد که تاکنون سالم مانده است نیز به دست Trajan و  Hadrian که هر دو از فرمانروایان روم باستان بوده‌اند، در طول سالهای 113-125 بعد از میلاد ساخته شد. 

دیدنی‌ های پانتئون رم

مهم ترین چیزی که سبب می‌شود تا گردشگران بسیاری به این معبد پانتئون جذب شوند، معماری بسیار زیبا و شگفت انگیز آن می‌باشد. جالب است بدانید که فاصله ی‌بالاترین نقطه ی این بنا که همان گنبدش است تا سطح زمین در حدود 43 متر می‌باشد که فاصله ی‌بزرگی است. پوسته ی‌این بنا از بتن می‌باشد و در گنبد آن، حفره‌هایی به قطر 9 متر حفر
شده‌اند.با گذشت 2000 سال از ساخت این بنا، همچنان طراحی فوق العاده ی‌آن در کنار هماهنگی و تناسبی که دارد، می‌تواند نمایانگر شکوه و عظمت امپراتوری رم باشد.

به دلیل شاهکارهای معماری و فضای بسیار قابل ستایشی که در اینجا وجود دارد، مقبره‌های یادبود در دیواره‌های داخلی این بنا و فضای خاص و روحانی آن دیدن این معبد بسیار به گردشگران شهر رم توصیه می‌شود.

اطلاعات مهم از پانتئون رم

برای اینکه بخواهید به بازدید از این بنای بسیار زیبا در شهر رم در کشور ایتالیا بروید، لازم است اطلاعات زیر را مد نظر داشته باشید:

آدرس کامل معبد پانتئون رم در ایتالیا:

 •  Piazza della Rotonda، 00186 Roma RM، ایتالیا

این بنا در قلب شهر رم در ایتالیا واقع شده است که با کافه‌ها، رستوران‌ها و اماکن دیدنی کاور شده و گروه‌های موسیقی در اینجا نیز اجرا دارند.

زمان بندی کاری این معبد عبارت است از:

 • روزهای دوشنبه تا شنبه از ساعت 9 صبح الی ساعت 7.15 عصر
 • در روزهای یکشنبه از ساعت 9 صبح الی 5.45 عصر
 • در روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح الی 12.45 عصر
 • لازم است توجه کنید که در برخی از تعطیلات رسمی این بنا تعطیل می‌باشد.

برای بازدید از این مکان به طور متوسط به 20 دقیقه زمان نیاز دارید اما در مواردی تا یک ساعت هم به طول می‌انجامد. بازدید در عصر می‌تواند موقعیت مناسبی باشد.

همچنین لازم است توجه کنید که:

 • برای بازدید از این بنا هیچ گونه هزینه‌ای برای پذیرش، صف‌های غربالگری امنیتی و … وجود ندارد.
 • شما می‌توانید از راهنماهای داخلی با پرداخت هزینه استفاده کنید. 
 • در داخل این بنا می‌توانید از برنامه‌های مختلف تلفن همراه که از زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی، روسی، فرانسوی، آلمانی و … پشتیبانی می‌کنند، استفاده نمایید.
 • از داخل این معبد همچنین می‌توانید کتاب‌ها و سوغاتی‌های دیگری با قیمت‌های 6 یورو تهیه کنید.

چگونه به پانتئون برویم؟

برای پاسخ به اینکه پانتئون کجاست؟ باید گفت اگر مبدا شما فرودگاه بین‌المللی رم یعنی فرودگاه لئوناردو داوینچی-فیومیچینو باشد، برای رفتن به پانتئون رم شما می‌توانید از 5 مسیر زیر استفاده نمایید:

مسیر اول (استفاده از قطار شهری و اتوبوس ریلی شهری): برای استفاده از این مسیر باید ابتدا به ایستگاه Fiumicino Aeroporto بروید. در این ایستگاه قطار‌هایی را که به سمت Roma Trastevere می‌روند سوار شده و در آنجا پیاده شوید. حال باید به ایستگاه Staz.ne Trastevere رفته و در آنجا اتوبوس‌های ریلی شهری که به سمت ایستگاه Arena/Cairoli می‌روند را سوار شوید. در این ایستگاه پیاده شده و مسیر 640 کیلومتری را در حدود 7 دقیقه بپیمایید تا به معبد پانتئون رم برسید. این مسیر در حدود 10-11 یورو هزینه داشته و ممکن است در حدود 49 دقیقه به طول بینجامد.

مسیر دوم (استفاده از قطار شهری و اتوبوس): برای استفاده از این مسیر وارد ایستگاه Fiumicino Aeroporto شده و سوار قطارهایی که به ایستگاه Roma Termini می‌روند شوید. حال باید به ایستگاه اتوبوس Termini رفته و اتوبوس‌هایی که به سمت ایستگاه Argentina می‌روند را سوار شوید. حال پس از رسیدن به این ایستگاه، تنها در حدود 321 متر که حدود 3 دقیقه ممکن است پیاده روی داشته باشد با این معبد فاصله خواهید داشت. این مسیر در حدود 51 دقیقه با هزینه ی‌9-37 یورو به طول می‌انجامد.

مسیر سوم (استفاده از خطوط اتوبوس): برای استفاده از این مسیر، وارد ایستگاه Rome Fiumicino Airport شده و اتوبوس‌هایی که به سمت ایستگاه Rome Vatican می‌روند را سوار شوید. حال در این ایستگاه پیاده شده و باید مسافتی در حدود 1.4 کیلومتر را در طی 16 دقیقه بپیمایید. این مسیر در حدود یک ساعت به طول می‌انجامد ولی هزینه ی‌آن 5-7 یورو است.

مسیر چهارم (استفاده از قطار شهری): برای استفاده از این مسیر باید به ایستگاه Fiumicino Aeroporto رفته و در آنجا قطارهایی که به سمت ایستگاه Roma Termini می‌روند را سوار شوید. حال باید مسیری در حدود 2.6 کیلومتری را که تخمین زده می‌شود در 31 دقیقه بپیمایید را طی کنید تا به معبد پانتئون رم برسید. این مسیر در حدود 7-35 یورو هزینه داشته و 1 ساعت و 5 دقیقه طول می‌کشد.

مسیر پنجم (استفاده از تاکسی): این مسیر که سریع‌ترین راه رسیدن به معبد است، در حدود 50-65 یورو هزینه داشته و 25 دقیقه به طول می‌انجامد. شما می‌توانید از تاکسی‌هایی که در روبرو فرودگاه هستند برای رفتن مستقیم به این معبد استفاده کنید.

نظرات بازدید کنندگان در مورد پانتئون رم

از جمله نظراتی که بازدید کنندگان در مورد جاذبه‌های دیدنی پانتئون دارند، می توان گفت:

آرون: با فرزندان 10 و 6 ساله‌ام به آنجا رفتیم و هر دو آنجا را دوست داشتند. معبد پانتئون رم بسیار هیجان انگیز است و ما خوش شانس بودیم که وقتی رفتیم، گروه کر در آنجا آواز می‌خواند. آن را از دست ندهید!

بازدید‌کننده: بازدید برای عموم آزاد است. باید ساکت و آرام باشید. قدم زدن به سمت ساختمان تقریباً رویایی است. اگر در رم هستید، حتما آن را بررسی کنید.

Slamdigity: بازدید به صورت رایگان است. نیازی به رفتن با یک گروه تور را ندارید. روزانه تا ساعت 6 باز است. این معبد از نظر زیبایی هم فضای داخل و هم بیرونی خوبی دارد.

جاستین: حتما یک روز کامل را در رم به بازدید اختصاص دهید و به همه چیز نگاه کنید. بسیاری از جاذبه‌ها از جمله این جاذبه به یکدیگر نزدیک هستند. این یک ساختمان اگرچه از خارج زیبا است ولی به نظر من بخش داخلی آن بسیار جالبتر است، اما این بدان معنی نیست که ارزش دیدن ندارد! معمولا در ماه فوریه خلوت است.

نظرات بازدید کنندگان در مورد پانتئون رم | یوروپ تورز

حقایقی در مورد پانتئون رم

از جمله حقایقی که در مورد این بنا می‌توان گفت، عبارتند از:

کلمه ی‌پانتئون در زبان یونانی یک صفت است که معنای آن “به احترام تمام خدایان” می‌باشد. این معبد را می‌توان اولین معبد برای تمام خداها دانست که ساخته شده است.

جالب است بدانید که از نظر سالم بودن فیزیکی، این معبد بهترین جاذبه ی‌به جا مانده از دودمان سلطنت رومیان می‌باشد. البته اینکه در حمله ی‌بربرها پانتئون سالم مانده است، دلیل آن معلوم نیست اما هرچه که هست، این بنا سالم مانده است. 

جالب است بدانید که این بنا در سال 609 میلادی به کلیسا تبدیل شده بود که مصالح به کار رفته در آن هنوز ناشناخته است. در واقع این مصالح را می‌توان به بتن‌های مدرن امروزی شبیه دانست. 

البته سن این معبد هنوز به طور کامل معلوم نیست. به باور برخی پانتئوس اصلی به رومولوس پیشکش شده است و در همان منطقه واقع شده است. همچنین برخی می‌گویند که این بنا در قرن 27 قبل از میلاد توسط آگوستوس ساخته شده است.

حقایقی در مورد پانتئون رم ( قسمت دوم )

از دیگر حقایقی که در مورد پانتئون رم می‌توان بیان کرد، عبارتند از:

گنبد عظیم این معبد، شگفت انگیز‌ترین بخش آن است که در مرکز آن حفره ی‌بزرگی ایجاد شده است. این حفره به اوکولوس یا چشم پانتئون نامیده شده است و قطر گنبد 43.3 متر می‌باشد.

این بنا به عنوان بزرگترین گنبد بدون حمایت در جهان شناخته می‌شود که همچنین تا 1300 سال به عنوان بزرگترین گنبد در جهان شناخته می‌شد.

قطر حفره ی‌بالای این گنبد در حدود 7.8 متر بوده و وزن مصالح بکار رفته هرچقدر که به سمت مرکز پیش می‌رود، کمتر می‌شود تا پایداری گنبد حفظ شود.

در این بنا شما می‌توانید مقبره‌های نقاش رنسانسی ایتالیا یعنی رافائل را در کنار دیگر شاعران و پادشاهان در داخل آن مشاهده نمایید. 

زمین این معبد از مرمر بوده و الگوهای هندسی خاصی دارد.

16 ستون قسمت ورودی (ایوان معبد) را حمایت می‌کنند که وزن هر کدام از آنها 60 تن می‌باشد.

در روز 21 آوریل می‌توانید شاهد یک جلوه ی‌نوری زیبا در ظهر باشید.

از نظر مورخان این بنا وجودش وابسته به دین و مذهب نیست و ربطی به آن ندارد، هر چند که امروزه وقف حضرت مریم شده و در مقطعی به عنوان کلیسا بوده است.

همچنین روبروی این معبد می‌توانید یک آبنما با ظاهر بسیار زیبا را مشاهده کنید.

جاذبه‌ های دیدنی در اطراف پانتئون

از جمله دیدنی‌های اطراف پانتئون رم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

میدان عمومی و تاریخی Piazza Navona: در واقع این یک میدان در کنار استادیوم دومیتیان است که در قرن اول میلادی ساخته شده و منظره ی‌بسیار زیبایی دارد.

بازار مواد غذایی Campo de’ Fiori: که یک بازار محلی و یک میدان مربعی شکل می‌باشد.

فواره ی‌تروی: این جاذبه از آبنماهای منطقه ی‌تروی در رم است که ارتفاع آن به 26 متر می‌رسد و یکی از معروف‌ترین آبنماها در جهان می‌باشد.

جاذبه‌ های دیدنی در اطراف پانتئون رم ( قسمت دوم )

از جمله دیدنی‌های دیگر در اطراف پانتئون رم همچنین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

Piazza Venezia: را می‌توان قطب مرکزی رم دانست که یک مکان باز با یک ساختمان با معماری بسیار زیبا و مقبره سربازی ناشناس ایتالیایی و بنای یادبود ویتوریو و … در آن قرار گرفته است.

کاخ فارنیسه: این کاخ که از جاذبه‌های مهم معماری در شهر رم شناخته می‌شود، در سالهای 1517-1589 ساخته شده است.

Trajan Forum: این جاذبه یک فروم رومی است که معمار آن آپولودوروس می‌باشد و آخرین فروم رومی است. 

از دیگر جاذبه‌های پانتئون رم می‌توان همچنین از اسامی زیر نام برد:

 • Trajan’s Market
 • Roman Forum
 • موزه‌های کاپیتولین
 • Largo di Torre Argentina
 • Church of St. Louis of the French
 • Palazzo Colonna

معماری رومی در پانتئون و جاذبه‌ های دیدنی رم

امپراتوری روم با پیشرفت جامعه ی‌خود در قالب ایجاد راه‌ها، سیستم‌های حمل و نقل و ایجاد ارتش و قوانین محکم توانسته بود نقش خوبی در ارتقای تمدن خود ایفا کند. این امپراتوری در زمان حیات خود سدها، پل‌ها، میدانها، تاقها، سنگ فرش‌ها و … بسیاری را ایجاد کرد که اکنون هر کدام از آنها نمایانگر شکوه تمدن این امپراطوری می‌باشد. 

شما می توانید علاقه ی‌رومی‌ها به ساخت ساختمان‌های بلند با مصالح سنگین را در بناهایی که بر جای گذاشتند ببینید. برای درک بهتر معماری رومی به شما پیشنهاد می‌کنیم از جاذبه‌های باقی مانده از آنها از جمله موارد زیر بازدیدی داشته باشید. 

 • طاق‌های مرکب 
 • آبراهه‌های رومی
 • پانتئون رم
 • کلوسئوم
 • تاق پیروزی کنستانتین 
 • باسیلیکاها
 • فروم ها
 • کاخ بزرگ امپراتور دیوکلسین
 • اماکن اقامتی در نزدیکی پانتئون
معماری رومی در پانتئون و جاذبه‌ های دیدنی رم | یوروپ تورز

از جمله اماکن اقامتی در نزدیکی پانتئون رم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هتل Albergo del Senato
  • آدرس: Piazza della Rotonda، 73، 00186 Roma RM، ایتالیا
 • هتل HUB Pantheon
  • آدرس: Via della Minerva، 5، 00186 Roma RM، ایتالیا
 • هتل Grand Hotel de La Minerve:
  • ​آدرس: Piazza della Minerva، 69، 00186 Roma RM، ایتالیا

رستوران‌ های نزدیک پانتئون

از جمله نزدیک‌ترین رستوران‌های پانتئون رم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • Armando al Pantheon:
 • آدرس: Salita dei Crescenzi، 31، 00186 Roma RM، ایتالیا
 • Ristorante L’Eau Vive:
 • آدرس: Via Monterone، 85، 00186 Roma RM، ایتالیا
 • Ristorante la Rosetta
  • آدرس: Via della Rosetta، 8، 00186 Roma RM، ایتالیا

سوالات متداول پانتئون رم

پانتئون رم در چه سالی ساخته شد؟

پانتئون رم یکی از این جاذبه‌های بسیار قدیمی است که در سالهای 113-125 پس از میلاد ساخته شده است. این معبد که معماری منحصر بفردی دارد، به عنوان یکی از بزرگترین گنبد‌ها در جهان شناخته می‌شود که از مشهورترین جاذبه‌های شهر رم به شمار می‌آید.

آدرس کامل این بنا چیست؟

Piazza della Rotonda، 00186 Roma RM، ایتالیا

روز ها و ساعات بازدید از این بنا چگونه است؟

روزهای دوشنبه تا شنبه از ساعت 9 صبح الی ساعت 7.15 عصر
در روزهای یکشنبه از ساعت 9 صبح الی 5.45 عصر
در روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح الی 12.45 عصر

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!