ویزای کلن

ویزای کلن

کلن از جمله شهرهای معروف آلمان می باشد که همواره مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است. با دریافت ویزای کلن، می توان به این شهر سفر کرد. نمایشگاه های متعددی که در کلن برگزار می شود، از دیگر دلایل سفر به شهر کلن و دریافت ویزای کلن می باشد. اگر به هر دلیلی قصد سفر به این شهر را دارید جهت آشنایی با نحوه ی دریافت ویزا با این مقاله همراه شوید.

ویزای کلن

ویزای کلن گواهی مورد تأیید دولت آلمان جهت ورود اتباع خارجی، به این کشور می باشد که توسط سفارت آلمان برای درخواست دهندگان، به شرط برخورداری از شرایط و صلاحیت های لازم، صادر می شود. بنابراین سفر به کلن برای اتباع خارجی بدون دریافت ویزای کلن، ممکن نیست. ویزای کلن به خاطر عضویت کشور آلمان در پیمان شینگن، از قوانین ویزای شینگن تبعیت می نماید. به همین دلیل لازم است که یکی از انواع چهارگانه ی ویزای شینگن برای مهاجرت به شهر کلن را دریافت نمایید. این ویزا انواع مختلفی دارد که در ادامه ی بحث، به آن ها اشاره می شود. مسافرین جهت سفر به شهر کلن از طریق آژانس های مسافرتی معتبر اقدام به رزرو تور اروپا مینمایند.

ویزای کلن
ویزای کلن

مراجعه به سفارت آلمان جهت دریافت ویزای کلن

ویزای کلن توسط سفارت آلمان صادر می شود، به همین دلیل باید برای طی نمودن مراحل قانونی مربوطه به این سفارت که در تهران، در خیابان فردوسی قرار دارد، مراجعه نمود. رسیدگی به تقاضای درخواست صدور ویزای کلن، تنها از طریق همین سفارت انجام می شود. سفارت از روزهای یکشنبه تا پنجشنبه، مشغول به فعالیت و ارائه خدمات به متقاضیان اخذ ویزای کلن می باشد. روز های شنبه و جمعه، به عنوان روز های تعطیل این سفارت، اعلام شده است.

ویزای کلن
ویزای کلن

انواع ویزای کلن

ویزای کلن، انواع مختلفی دارد. چرا که متقاضیان با اهداف مختلفی به این شهر سفر می کنند. انواع ویزای کلن که عنوان هر یک، اهداف سفری را نیز تعیین می کند، عبارتند از:

 • ویزای کلن به منظور دیدار بستگان در این شهر
 • ویزای نمایشگاهی کلن
 • ویزای توریستی کلن با هدف تفریح و گردشگری
 • ویزای تجاری کلن جهت سرمایه گذاری در این شهر از طریق ثبت شرکت و یا راه های دیگر
 • ویزای کاری کلن جهت استخدام در یک شغل و حرفه
 • ویزای ترانزیت کلن
 • ویزای کنگره و سمینار کلن
 • ویزای درمانی کلن
 • ویزای همراهی بیمار در سفر
 • ویزای مسابقات ورزشی کلن
ویزای کلن
ویزای کلن

مدارک لازم برای دریافت ویزای کلن

شرط اساسی برای دریافت ویزای کلن ارائه ی مدارک کامل و جامع به سفارت آلمان می باشد. این مدارک عبارتند از:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی هم چنین کپی از آن ها
 • پاسپورت که حداقل 6 اعتبار داشته باشد. در این مورد نیز کپی لازم است. کپی از صفحات اول و دوم و همین طور صفحاتی که مهر ویزا خورده اند.
 • سه قطعه عکس پاسپورتی با ابعاد 6×4 که زمینه ی سفید دارند. عکس تحویلی باید جدید و بدون استفاده از عینک باشد، و به طور واضح با چهره ی متقاضی هم خوانی داشته باشد تا در مراحل بعدی صدور ویزا، مشکلی ایجاد نشود.
 • مدارک شغلی متقاضی، بسته به این که کارمند دولت است، شغل آزاد دارد و یا بازنشسته است مدرک مورد نیاز در این زمینه متفاوت خواهد بود. به نحوی که کارمندان شاغل در بخش دولتی، آخرین حکم کارگزینی خود، افراد شاغل در بخش خصوصی، گواهی اشتغال به کار خود، صاحبان شرکت های خصوصی، روزمه رسمی شرکت و هم چنین رزومه شرکت و مشاغل آزاد، جواز کسب و یا کارت بازرگانی، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها کارت بین المللی دانشجویی و یا عضویت در هیئت علمی را برای این منظور ارائه می کنند.
 • گواهی تأیید شده ی تمکن مالی متقاضی. برای این منظور کافی است که متقاضی، گردش حساب بانکی خود در چند ماهه ی اخیر را که توسط بانک مهر شده است، ارائه کند.
 • بیمه ی مسافرتی که هم می توان آن را هم فردی و هم به صورت جمعی دریافت نمود. لازم است این بیمه باید تا انتهای سفر شما اعتبار داشته باشد و هزینه های احتمالی در بخش درمانی را در طول سفر، پوشش دهد. کمترین مبلغ پوششی این بیمه برای هر شخص، حدود سی هزار یورو است
 • بلیط هواپیما و هم چنین مدارکی که نشان می دهد متقاضی محل اقامت خود در شهر کلن را رزرو نموده است.

مراحل اخذ ویزای کلن

اخذ ویزای کلن، بسته به نوع ویزا مستلزم طی نمودن چندین مرحله می باشد. مراحل کلی که برای این منظور باید انجام شود بدین شکل است که متقاضیان ابتدا درخواست خود را به سفارت آلمان اعلام می کنند و به همراه فرم درخواست ویزا مدارک مورد نیاز را به سفارت تحویل می دهند. وقت سفارت که از مهم ترین مراحل اخذ ویزای کلن می باشد به صورت آنلاین امکان پذیر است. لازم به ذکر است که گرفتن وقت سفارت آلمان، هزینه ای در بر ندارد. نکته ی بسیار مهم در رابطه با وقت سفارت، عدم جا به جایی تاریخ مقرر شده و حتی زمان آن می باشد. یعنی هر یک از متقاضیان باید دقیقاً در تاریخ و زمانی که از طرف سفارت به آن ها اختصاص شده است، برای مصاحبه ی حضوری آماده شوند. در غیر این صورت، نوبت آن ها کنسل می شود و مجبور هستند که فرآیند مذکور را مجدداً تکرار نمایند. به هیچ عنوان، شخص جایگزین با متقاضی برای مصاحبه ی حضوری پذیرفته نمی شود و تنها خود متقاضی باید برای انجام این کار اقدام نماید.

ویزای کلن
ویزای کلن

مدت زمان لازم برای صدور ویزای کلن

مدت زمانی که سفارت آلمان جهت بررسی و رسیدگی به مدارک ارائه شده توسط متقاضیان دریافت ویزای کلن، اختصاص می دهد، معمولا نزدیک به دو هفته طول می کشد. اگر مدارک ارسالی کامل باشند و مورد تأیید سفارت باشند، وقت سفارت آلمان به متقاضیان داده می شود. از آن جایی که شهری مثل کلن، متقاضیان زیادی جهت مهاجرت دارد، به ویژه در ایامی که نمایشگاه های مختلف آن برپا می شود و ایام تعطیلات و مناسب برای سفر به این شهر، بنابراین ممکن است این زمان بیشتر از دو هفته نیز به طول انجامد. صدور برخی از ویزا ها مانند ویزای تحصیلی و ویزای ازدواج به طور کلی زمانبر هستند و نسبت به ویزایی مانند ویزای توریستی به زمان بیشتری احتیاج دارند. به همین خاطر توصیه می شود که از چند ماه قبل، جهت دریافت ویزای کلن اقدام نمایید تا در صورتی که محدودیت زمانی دارید با مشکل کمبود وقت، رو به رو نشوید.

هزینه ی دریافت ویزای کلن

هزینه ی صدور ویزای کلن که بر حسب یورو می باشد، می بایست به صورت نقدی در سفارت آلمان پرداخت شود. یعنی امکان پرداخت از طریق کارت وجود ندارد. از طرفی، این سفارت سکه را نیز قبول نمی کند. پس حتماً پول لازم جهت پرداخت هزینه ی صدور ویزا را با خود همراه داشته باشید. این هزینه برای افراد بالاتر از 12 سال، 60 یورو و برای افراد بین 6 تا 12 سال 35 یورو است. کودکان کمتر از شش سال نیز از پرداخت این هزینه معاف هستند. توجه داشته باشید که در صورت عدم تأیید مدارک شما توسط سفارت، این هزینه عودت داده نمی شود.

ویزای کلن
ویزای کلن

هنگام مراجعه به سفارت آلمان توجه داشته باشید که:

 • اشخاص مختلفی در اطراف سفارت وجود دارند و ادعا های کذبی مبنی بر ارتباط با سفارت را دارند. به هیچ عنوان به این افراد اعتماد نکنید و تمامی امور مربوطه برای صدور ویزا را صرفاً از طریق سفارت آلمان پیگیری نمایید
 • فرم درخواست ویزا و هم چنین تعیین وقت سفارت آلمان، هزینه ای ندارند.
 • قبل از درخواست تعیین وقت سفارت، شرایط خود برای حضور در روز مصاحبه را در نظر بگیرید. چرا که این وقت، غیر قابل تغییر است.
 • مدارک جعلی نه تنها سبب صدور سریع تر ویزا برای شما نمی شود بلکه می تواند شما را به کلی از امتیاز محروم سازد. چرا که سفارت، جوانب مختلف را در نظر می گیرد و پی بردن به مدارک جعلی، فرآیند رسیدگی به پرونده شما را مختل می سازد.
ویزای کلن
ویزای کلن

تسلط به زبان آلمانی برای دریافت ویزای تحصیلی کلن

هر چند که زبان آلمانی جزو زبان های سخت می باشد اما افرادی که متقاضی ویزای تحصیلی کلن هستند و قصد ادامه تحصیل در کلن و بهره مندی از دانشگاه های آن را دارند باید این زبان را بیاموزند. البته در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. اما به هر حال، تسلط به زبان آلمانی ضروری می باشد. بدین ترتیب لازم است قبل از اقدام به اخذ ویزای کلن، به یادگیری زبان آلمانی بپردازند.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای سفر به اروپا با شماره همراه 09107636326 تماس بگیرید.

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص وقت سفارت آلمان، ویزای آلمان و تور آلمان و تور اروپا 88851080-021

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!