1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی انواع مختلفی دارد دارندگان ویزای لیتوانی می توانند تا پایان مدت اعتبار ویزای اخذ شده، در این کشور  یا کشورهای عضو شنگن باتوجه به نوع ویزا تردد نمایند. ویزاهای کشور لیتوانی عبارت اند از:  از ویزای لیتوانی جهت سفر توریستی ، ویزای لیتوانی جهت امور تجاری ، ویزای لیتوانی جهت دیدار دوستان و آشنایان ، ویزای لیتوانی جهت امور پزشکی ، ویزای لیتوانی جهت ارائه کنفرانس ، ویزای لیتوانی برای مسابقات ورزشی و ویزای لیتوانی جهت امور هنری.

انتخاب نوع ویزای لیتوانی

نکته ای که بایدبه آن  توجه شود این است که برای سفر به کشور لیتوانی می توانید یکی از دو نوع ویزای ملی لیتوانی یا ویزای شینگن را انتخاب کنید در صورتی که از ویزای ملی لیتوانی استفاده کنید نمی توانید در کشورهای عضو شنگن تردد داشته باشید، اما در صورت اخذ ویزای شنگن از سفارت لیتوانی می توانید به کل حوزه شینگن به راحتی سفر کنید. اما از آنجاییکه کشور لیتوانی در ایران سفارت ندارد، برای دریافت ویزای لیتوانی باید به نزدیک ترین کشور دارای سفارت لیتوانی یعنی ترکیه و شهر آنکارا سفر کنید.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

معرفی کشور لیتوانی

قبل از پرداختن به ویزای لیتوانی لازم است که شناختی مختصر درباره این کشور داشته باشید، جمهوری لیتوانی کشوری است در شمال شرقی اروپا که از شمال به لتونی، از مشرق و جنوب شرقی به بلاروس، از جنوب به لهستان، از جنوب غربی به روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد) و از مغرب به دریای بالتیک محدود می‌شود. جمهوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی‌ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست. جمعیت لیتوانی ۳٫۲ میلیون نفر و پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن ویلنیوس است. واحد پول این کشور لیتاس است واز ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی به یورو تغییر کرده است.

زبان رسمی آن لیتوانیایی نام دارد.. بیشتر مردم لیتوانی مسیحی هستند و ۷۹ درصد به کلیسای کاتولیک رومی تعلق دارند. تقریبا یک سوم لیتوانی را مناطق جنگلی تشکیل می دهد و در نقاط مختلف دارای آب و هوای متفاوتی است. در مناطق غربی آب و هوای ملایم و معتدلی حاکم است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیاری دیده می شود. کشور لیتوانی در حدود ۲۵ سال قبل از شوروی جدا شد و استقلال پیدا کرد، درحالیکه لیتوانی از سال ۲۰۰۷ جزو کشورهای حوزه شینگن قرار گرفته است و برای سفر به لیتوانی نیاز به دریافت ویزای اروپا دارید.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

آگاهی از توافقنامه شینگن جهت اخذ ویزای لیتوانی

همان‌طور که اشاره کردیم کشور لیتوانی از سال ۲۰۰۷ جزو کشورهای توافق‌نامه شینگن است و از آنجا که ویزای لیتوانی از ویزاهای شینگن است ابتدا ارائه توضیح در مورد ویزای شینگن ضروری به نظر می رسد؛ البته ویزای لیتوانی فقط ویزای شینگن نیست بلکه این کشور ویزای ملی هم دارد،  قابل توجه است که ویزای کشورهای عضو شینگن از جمله ویزای لیتوانی دارای قوانین مخصوص به خود است، که باید به آن قوانین از طرف متقاضیان سفر به لیتوانی و متقاضیان ویزای لیتوانی توجه شود.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

تعریف شینگن

شینگن، توافق‌نامه‌ای است که در ابتدا به برداشته شدن مرز بین شش کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این توافق‌نامه در سال ۱۹۸۵ در شروع خود بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این توافق‌نامه ملحق شدند.

کشورهای عضو شینگن

 در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این توافق‌نامه پیروی می‌کنند این کشورها عبارت اند از:

آلمان، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، استونی، فنلاند، فرانسه (به عنوان کشور اروپایی بجز سرزمین های وابسته)، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند (به عنوان کشور اروپایی بجز سرزمین های وابسته)، لهستان، پرتغال، جمهوری چک، اسلوواکی، اسلوونی، سوئد، نروژ، ایسلند و سوئیس.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

شرایط ویزا برای تبعه شینگن و غیر شینگن

شرایط ویزای شنگن طوری طراحی شده است که ورود و خروج را برای مردمان کشورهای عضو تسهیل کرده است و در واقع ویزا بین این کشورها برای مدتی حذف شده است، اما در مقابل شرایط ورود و خروج برای افراد غیر تبعه و غیر عضو شینگن در برخی از موارد با دشواری هایی همراه است؛ برای مثال اقلام وارداتی به کشورهای عضو شینگن توسط اهالی کشور آندورا بصورت کامل مورد بازرسی و واکاوی قرار می گیرد.

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن در واقع یک نوع ویزا نیست بلکه این ویزا با توجه به نوع متقاضی به انواع مختلفی تقسیم می شود که عبارتند از:

ویزای نوع A: این ویزا، ویزای ترانزیت است، مسافر در کشورهای عضو شینگن حق خروج از فرودگاه را ندارد و فقط می تواند پرواز خود را تعویض کند و به کشوری خارج از توافقنامه شینگن سفر کند.

ویزای نوع B : این نوع ویزا نیز ویزای عبور است و مسافر می تواند از فرودگاه کشور عضو شینگن خارج شود و به صورت زمینی به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کند.

ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد محدوده شینگن می شوند. درباره این ویزا در ادامه توضیحاتی داده خواهد شد.

ویزای نوع D : این نوع ویزا، ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان و محصلان  ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به محدوده شینگن وارد و از آن خارج شوند و یا در آن اقامت داشته باشند.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

چند نکته

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شینگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شینگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شینگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شینگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن را دریافت کنید.

داشتن ویزای شینگن لزوما به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شینگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شینگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد محدوده شینگن شوید مقامات مرزی شینگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شینگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی ازجمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای لیتوانی

ارائه مدارک ذیل به عنوان مدارک اصلی جهت اخذ ویزای لیتوانی لازم است:

 1. به همراه داشتن اصل و کپی رزرو پرواز
 2. به همراه داشتن اصل و کپی بیمه پرواز
 3. به همراه داشتن  اصل و کپی شناسنامه، کارت ملی و ترجمه رسمی ( همراه با تائیدیه قوه قضایی و وزارت امورخارجه)
 4. به همراه داشتن  اصل و کپی پاسپورت ( کپی از صفحه اول و دوم و سایر صفحات حاوی ویزا ی شنگن ) پاسپورتی که حداقل باید ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 5. به همراه داشتن دو قطعه عکس ۴ × ۶ که حداقل مربوط به ۶ ماه اخیر باشد ( عکس ها با زمینه سفید و بدون روتوش باشند )
 6. به همراه داشتن اصل گواهی اشتغال به کار به زبان فارسی و ترجمه رسمی آن (به  همراه  تائیدیه قوه قضایی و وزارت امور خارجه )
 7. به همراه داشتن گواهی موجودی حساب بانکی و اثبات تمکن مالی صادر شده به زبان انگلیسی
 8.  اصل سند ملکی و ترجمه رسمی آن
 9. فرم تکمیل شده روادید
 10. رزرو هتل همراه با تائید آژانس مسافرتی مبنی بر پرداخت هزینه هتل ( نکته: رزرو اینترنتی قابل قبول نخواهد بود )
 11.  اصل و کپی تائیدیه آژانس مسافرتی
 12.  اصل و کپی دعوتنامه رسمی

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

مراحل درخواست ویزای لیتوانی

 1.   برای اخذ ویزای لیتوانی ابتدا در کشور خود (ترکیه) باید قرار ملاقات با کنسولگری لیتوانی بگذارید، درخواست ملاقات جهت اخذ ویزای لیتوانی باید ۱ تا ۳ ماه قبل از عزیمت شما باشد.
 2. در مرحله بعد جهت اخذ ویزای لیتوانی دو نسخه از فرم درخواست ویزای لیتوانی (ملی) یا ویزای شینگن را پر کنید. این فرم ها به صورت رایگان و آنلاین جهت دانلود  موجود است و به راحتی می توانید پس از دانلود موارد لازم را پر کنید. این فرم ها شامل بخش هایی ازجمله اطلاعات شخصی، آدرس، مقصد سفر، پاسپورت، بیمه و اطلاعات بازگشت می باشد. شما باید کامل و خوانا آنها را پر کنید و حتما یک کپی از آن ها داشته باشید و نزد خود نگه دارید.
 3. حتما به تاریخ انقضا پاسپورت توجه کنید که  تاریخ انقضاء پاسپورت شما باید حداقل ۹۰ روز پس از تاریخ عزیمت شما به لیتوانی باشد و همچنین پاسپورت شما نیز باید دارای ۲ صفحه خالی باشد.
 4.  ضروری است که گذرنامه شما در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد و از زمان صدور آن بیشتر از ده سال نگذشته باشد.
 5. در انتخاب صحیح عکس پاسپورت باید دقت شود، عکس پاسپورت باید در اندازه ی ۳*۴ باشد، در این عکس صورت شما باید تقریبا ۸۰ درصد از تصویر را بگیرد و باید گوش ها و خطوط مو قابل نمایش باشد.
 6. جهت تضمین بازگشت به کشور مبدا، رزرو هتل و اطلاعات پرواز بازگشت و خروج شما از لیتوانی باید جداگانه و دقیق باشد.
 7.  متقاضیان ویزای لیتوانی باید بیمه درمانی داشته باشند، حداقل پوشش هزینه های پزشکی باید ۳۰،۰۰۰ یورو میباشد.
 8. بیانیه های بانکی (پرینت حساب اصلی مسافر) که کمتر از ۳ ماه آن را دریافت کرده اید، اینها مدارک مالی است که نشان میدهد توانایی پرداخت هزینه سفر و اقامت در لیتوانی را دارید.
 9. پرداخت  مبلغ درخواستی سفارت برای اخذ ویزای لیتوانی ضروری است.
 10.  تحویل به موقع مدارک، عکس ها و پرداخت سایر هزینه ها نیز جهت اخذ ویزای لیتوانی نباید فراموش شود.

مدت زمان دریافت ویزای لیتوانی

مدت زمان اخذ ویزای لیتوانی بسته به نوع ویزای درخواستی متفاوت است و تجربه نشان داده است که معمولا دریافت ویزای لیتوانی از سفارت جمهوری لیتوانی در حدود دو هفته الی دو ماه زمان می برد. باید به این نکته نیز توجه شود که  تقاضاى درخواست ویزای  لیتوانی بدین معنی نیست که متقاضی حتما  ویزای لیتوانی را دریافت خواهد نمود، حتی اگر همه شرایط ویزای لیتوانی را بدرستی داشته باشد ممکن است شخص متقاضی موفق به دریافت ویزای لیتوانی نشود.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

انواع ویزای لیتوانی

ویزای کوتاه مدت

چنان که قصد اقامت کوتاه مدت را در لیتوانی داشته باشید حتما ویزای لیتوانی کوتاه مدت را تهیه کنید، ضروری است که شما باید مقصد خود را لیتوانی انتخاب کنید، در واقع این ویزا تنها برای اقامت کوتاه مدت در کشور لیتوانی می باشد و مدت این ویزا سه ماه یعنی ۹۰ روز می باشد که شما باید قبل از اتمام زمان مشخص شده این کشور را ترک کنید.

ویزای بلند مدت

نوع دیگری از ویزای لیتوانی، ویزای بلند مدت است که در واقع متقاضی مجاز می باشد که که به مدت بیشتر از ۳ ماه در کشور لیتوانی اقامت داشته باشید. ویزای بلند مدت ممکن است یک یا چند ورودی در زمان های مختلف داشته باشد، این به این معنی است که متقاضی در یک سال چندین بار با فاصله زمانی کوتاه به کشور لیتوانی سفر میکند.

ویزای ترانزیت، ویزای حمل و نقل هوایی

این نوع از ویزای لیتوانی ازجمله قوانین سخت گیرانه کشورها در زمینه ویزای لیتوانی محسوب می شود که به صورت مختصر در بالا به آن اشاره شد،  برای مثال اگر مسافری نه جهت اقامت بلکه جهت سفر از طریق فرودگاه های لیتوانی به کشور ثالث سفری داشته باشد یعنی از ایران به لیتوانی سفر کند و از لیتوانی به کشور ثالث، مجبور است که ویزای لیتوانی کوتاه مدت  را برای سفر به کشور ثالث اخذ کند.

مدارک وابسته به نوع سفر؛ جهت اخذ ویزای لیتوانی

متقاضی می تواند  بنا به هر دلیلی به کشور لیتوانی سفر کند البته اگر سفر متقاضی در بازه زمانی کم تر از سه ماه به پایان برسد باید ویزای لیتوانی را برای کوتاه مدت درخواست دهد. در شرایط خاصی متقاضی نیاز به یک سفر  به کشور لیتوانی را دارد، در این صورت برای دریافت ویزای مد نظر باید مدارکی بیش از مدارک اصلی به سفارت ارائه دهید، در این بخش به ذکر این مدارک میپردازیم:

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

سفرهای تجاری

جهت انجام سفرهای تجاری و اخذ ویزای لیتوانی مدارک زیر هم برای ارائه الزامی است:

 • دعوت نامه از شرکت یا سازمان دعوت کننده برای سفر به لیتوانی
 • نامه متقاضی از کارفرمای متقاضی برای سفر به لیتوانی
 • گواهی ثبت شرکت کارفرما
 • اسناد مالی کارفرمای متقاضی یا اسناد اضافی که فعالیت های شرکت را اثبات کند.
 • هویت متقاضی ویزا
 • شرح هدف سفر (جلسات، کنفرانس ها، آموزش ها و رویدادهای مربوط به کسب و کار)
 • اطلاعات از مدت زمان و مکان اقامت در کشور لیتوانی

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

سفرهای توریستی و گردشگری

برای اخذ ویزای توریستی لیتوانی مدارکی که در کنار سایر مدارک لازم است، گواهی آژانس مسافرتی است که باید رزرو متقاضی را جهت یک سفر توریستی تأیید کند و در واقع نشان دهد که برنامه سفر متقاضی برای تفریح و گردشگری می باشد.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

بازدید از خانواده و دوستان

اگر هدف از سفر متقاضی به لیتوانی، دیدار با خانواده و دوستان باشد باید گواهی اثبات رابطه خانوادگی به سفارت لیتوانی به همراه اصل و کپی دعوت نامه رسمی جهت اخذ ویزلی لیتوانی ارائه شود.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

شرکت در مراسم های فرهنگی، ورزشی یا مذهبی

برای شرکت در مراسم های فرهنگی، ورزشی یا مذهبی جهت اخذ ویزای لیتوانی مدارک زیر هم باید ارائه گردد:

 • دعوت نامه رسمی از طرف شرکت دعوت کننده به مراسم
 • بلیط رفت و برگشت به لیتوانی
 • لیست کامل اسامی اعضای گروه سفر با جزئیات

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

سفرهای درمانی و پزشکی

به منظور اخذ ویزای لیتوانی جهت سفرهای درمانی و پزشکی مدارک زیر باید ارائه گردد:

 • گواهی نامه ای از یک پزشک یا یک تیم پزشکی که نشان دهد بیمار نیاز به درمان ویژه پزشکی در کشور لیتوانی را دارد، تایید کند.
 • پرینت از موجودی حساب برای اثبات این که شخص بیمار توانایی پیش پرداخت درمان را دارد.
 • حتما هرگونه مکاتبات پزشکی دیگری که بین بیمار و موسسه پزشکی دریافت کرده اید را به سفارت ارائه دهید.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

سفرهای جهت کار و اشتغال

ویزای کار لیتوانی نیز نیاز به مدارک خاصی دارد، متقاضی کار در لیتوانی زمانی در کشور لیتوانی میتواند کار کند که مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری لیتوانی را گرفته باشد. این مدارک باید در کنار مدارک اصلی جهت اخذ ویزای لیتوانی تحویل سفارت داده شود:

 • بیمه درمانی معتبر در کل مدت زمان اقامت
 • تاییدیه رزرو بلیط هواپیما
 • گواهی ثبت شرکت در کشور لیتوانی
 • شواهد مستند در مورد توانایی معیشت در جمهوری لیتوانی (پرینت موجودی حساب بانکی)
 • اسناد مستند در مورد تجربه کاری
 • اثبات مهارت های حرفه ای
 • پرداخت هزینه کنسولگری

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

 سفرهای تحصیلی و آکادمی

ویزای دانشجویی لیتوانی از ویزاهای بلند مدت است و فرد متقاضی تحصیل در لیتوانی باید درخواست ویزای بلند مدت را داشته باشد و این ویزا در طول مدت تحصیل هر ساله تمدید می شود. اگر هدف شما از سفر به لیتوانی برای تحصیل، مطالعات و یا تحقیق باشد گواهی ورود یا ثبت نام در دانشگاه یا موسسه آموزشی را همراه دیگر مدارکتان ارائه دهید، سایر مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای لیتوانی به منظور تحصیل:

 • رزرو بلیط هواپیما
 • نامه های دریافتی از موسسه آموزش عالی کشور لیتوانی
 • گواهی ثبت نام در دانشگاه یا موسسه آموزشی در لیتوانی
 • تاییدیه بانکی از معاشات ۳ ماهه در کشور بانکی

مدت اعتبار ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی از زمان صدور حداکثر ۹۰ روز و در یک دوره ۱۸۰ روزه معتبر می باشد. باید توجه شود که ویزای لیتوانی قبل و بعد از آن دوره معتبر نخواهد بود. مجوز اقامت موقت در لیتوانی (ویزای لیتوانی) ممکن است تمدید شود، اگر اساس مجوز تغییر نکند و درخواست موجه باشد، متقاضی می تواند به منظور تمدید مجوز اقامت موقت به مرکز خدمات شهروندی و مهاجرت مراجعه کند و درخواست تمدید اقامت خود را ارائه دهد.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای سفر به اروپا با شماره همراه ۰۹۱۰۷۶۳۶۳۲۶ تماس بگیرید.

آژانس مسافرتی سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص ویزای لیتوانی ، وقت سفارت لیتوانی ، تور لیتوانی و تور اروپا

تماس:۸۸۸۵۱۰۸۰-۰۲۱

نشانی:
تهران، خیابان میرزای شیرازی، بالاتر از کریمخان، بین کوچه ۴ و ۶، پلاک ۷۶، طبقه دوم

با ما تماس بگیرید

 • پیشنهادات مناسبی برای خرید تور و رزرو هتل داریم.

تلفن تماس: 88851080-021

نظر دهید

1 نظر

ژيلا كوهستاني ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ پاسخ

اگرا براي ماه Jun بخواهم دعوتنامه ليتواني رو بفرستم چه زماني بايد تماس گرفت براي دريافت وقت سفارت؟ ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد