ویزای لیتوانی | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای لیتوانی | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای لیتوانی، مجوز ورود به کشور لیتوانی است و شما با داشتن ویزا این کشور میتوانید در این کشور و تمامی کشور های جزء شینگن سفرداشته باشید.

کشور لیتوانی که یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن است، به گونه‌‌ای است که افراد با اخذ ویزای لیتوانی می‌‌توانند به دیگر کشورهای عضو این پیمان نیز سفر کنند.

حال لازم است بدانید انواع ویزای این کشور متعدد و متفاوت بوده و هر فرد متناسب با هدف سفر خود باید نوع خاصی از این روادید را دریافت نماید. طبیعتا مانند اخذ ویزای هر کشور دیگری برای روادید لیتوانی شرایط و مدارک خاصی نیاز است که اگر شما هم قصد اخذ این ویزا را داشته باشید باید به آن توجه کنید. با این حال در ادامه این مقاله ما در خصوص انواع ویزای این کشور مباحث متفاوتی ذکر کرده‌ایم که بدون شک مطالعه آن به شما کمک زیادی خواهد نمود.

ویزای لیتوانی | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط | یوروپ تورز

آشنایی با ویزای لیتوانی

اگرچه کشور لیتوانی مانند دیگر کشورهای اروپایی در زمینه جذب توریست و گردشگر چندان معروف نمی‌باشد اما طبیعتا هر ساله افراد زیادی با اهداف مختلف قصد سفر به این کشور را دارند که در اینجا یکی از مهمترین موارد، اخذ ویزای لیتوانی است. توجه داشته باشید اگر شما ویزای شینگن کشور لیتوانی را دریافت کنید اجازه خواهید داشت به دیگر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر نمایید، اما در صورت اخذ ویزای ملی لیتوانی دیگر اجازه ورود به دیگر کشورها را ندارید.

در این خصوص نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که اگر بخواهید از طریق کشور لیتوانی وارد دیگر کشورهای حوزه شینگن شوید حتما باید 3 روز در کشور لیتوانی اقامت داشته باشید که در اینجا ارائه واچر هتل و بلیط رفت و برگشت از لیتوانی نشان دهنده این اقامت می‌باشد.

ویزای لیتوانی از نوع تحصیلی

با وجود متفاوت بودن اهداف سفر به کشور لیتوانی طبیعتا انواع ویزای این کشور تفاوت‌‌هایی دارد. در این بین یکی از انواع این روادید، ویزای تحصیلی لیتوانی می‌باشد که در خصوص اخذ این ویزا باید توجه داشته باشید این ویزا در دسته ویزاهای بلند مدت قرار گرفته و در هر سال تحصیلی قابل تمدید می‌‌باشد.

توجه داشته باشید اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی نیز یکی از روش‌های گرفتن تابعیت این کشور و مهاجرت به اروپا است. با این حال شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که چرا افراد زیادی در حال حاضر به دنبال اخذ ویزای لیتوانی هستند؟
باید بدانید که دانشگاه ‌های این کشور بسیار ممتاز و معتبر بوده و مدارک آن در سطح جهانی تایید شده است. از طرفی تمامی دانشگاه‌‌های کشور لیتوانی از امکانات بسیار خوبی برخوردار هستند که با هزینه‌ای بسیار کم در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که بدانید افرادی که موفق به تحصیل در دانشگاه ‌های کشور لیتوانی می‌‌شوند خواهند توانست با داشتن مدرک دانشگاهی این کشور در سراسر جهان شغل مناسبی پیدا کنند که این امر نشان ‌دهنده تضمین آینده شغلی آنها است. دقت داشته باشید برای دریافت ویزای تحصیلی لیتوانی یکی از مهمترین شرایط، داشتن دعوتنامه می‌باشد به طوری که لازم است از سوی یک موسسه آموزشی یا مدرسه این دعوتنامه برای شما ارسال شده و هدف سفر شما به لیتوانی حتما باید در متن دعوت نامه ذکر شود که در این صورت ویزای لیتوانی سریعتر برای شما صادر خواهد شد.

ویزای لیتوانی از نوع گردشگری

از آنجایی که کشور لیتوانی را می‌‌توان یکی از کشورهای زیبای اروپایی دانست که دارای جاذبه‌‌های گردشگری و طبیعی متعددی می‌باشد طبیعتا هر ساله مقصد توریستی افراد زیادی از سراسر جهان قرار می‌‌گیرد.

حال در اینجا یکی از مواردی که باید مورد توجه گردشگرانی که قصد سفر به این کشور را دارند قرار بگیرد، اخذ ویزای لیتوانی می‌باشد. با توجه به اینکه هدف از سفر به این کشور گردشگری است، طبیعتا نیاز به اخذ ویزای توریستی لیتوانی خواهید داشت. با این حال باید بدانید که این نوع ویزا در دسته ویزاهای کوتاه مدت قرار گرفته و اعتبار آن حداکثر تا ۹۰ روز است. توجه داشته باشید برای دریافت این ویزای لیتوانی، اگر دعوتنامه‌ داشته باشید راحت‌تر خواهید توانست این ویزا را دریافت کنید.

ویزای لیتوانی از نوع کار

یکی دیگر از انواع ویزای لیتوانی، ویزای کار این کشور می‌باشد که در خصوص این ویزا باید بدانید اقتصاد کشور لیتوانی از نوع آزاد و مختلط بوده و سه بخش اصلی آن شامل کشاورزی، صنعت و خدمات می‌‌شود. از طرفی به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که در کنار دریای بالتیک دارد طبیعتا از نظر ترانزیتی دارای اهمیت زیادی در میان دیگر کشورهای قاره اروپا است.

حال با این وجود افرادی که قصد کار در لیتوانی را داشته باشند باید ویزای کار این کشور را دریافت کنند که برای دریافت این نوع از ویزای لیتوانی، ارائه مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی لیتوانی الزامی است.

همچنین توجه داشته باشید برای موفقیت در گرفتن این ویزای لیتوانی لازم است که یک قرارداد رسمی از جانب یک شخص و کارفرمای دارای اعتبار کشور لیتوانی داشته باشید و از طرفی ارائه مدارکی که نشان دهد حداقل یک سال سابقه کار علمی مرتبط با زمینه شغلی خود دارید ضروری است. این مدارک به همراه دیگر مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور لیتوانی که در ادامه‌ به آن خواهیم پرداخت، باید به سفارت کشور لیتوانی ارائه شود.

ویزای لیتوانی از نوع پزشکی

ویزای پزشکی یا درمانی لیتوانی دسته دیگری از ویزاهای این کشور بوده که برای بیمارانی صادر می‌شود که لازم است جهت درمان به کشور لیتوانی بروند. توجه داشته باشید این نوع ویزای لیتوانی نیز از جمله ویزاهای کوتاه مدت ۹۰ روزه است و در واقع ویزای شینگن نوع C محسوب می‌شود.

با وجود پیشرفته بودن بیمارستان‌های کشور لیتوانی و دیگر کشورهای اروپایی مشاهده می‌شود سالانه افراد زیادی که لازم است برای درمان بیماری خود به کشورهای خارجی بروند، ویزای درمانی پزشکی کشورهای اروپا را اخذ می‌کنند. همچنین برای دریافت این ویزا بهتر است که از بیمارستان کشور مقصد دعوت نامه‌ای داشته باشید تا امور صدور ویزا برای شما سریعتر انجام شود.

ویزای لیتوانی از نوع ازدواج

با توجه به اینکه کشور لیتوانی و دیگر کشورهای اروپایی شرایط عالی برای زندگی و اقامت دارند، سالانه افراد زیادی با اخذ ویزای این کشور قصد اخذ اقامت و تابعیت این کشورها را دارند. حال باید توجه داشته باشید ویزای ازدواج یکی از روش ‌های اخذ تابعیت این کشور می‌باشد به طوری که هر متقاضی که با شهروند تبعه کشور لیتوانی ازدواج کند می‌تواند اجازه اقامت موقت در این کشور را دریافت نماید.

ویزای ازدواج این کشور به مدت 2 سال و به صورت موقت برای اقامت متقاضی خارجی صادر می‌شود اما با داشتن این ویزا امکان اخذ اقامت دائم در کشور لیتوانی نیز برای متقاضی به وجود می‌آید. یکی از مهمترین شرایط برای اخذ این ویزای لیتوانی، داشتن حداقل 18 سال سن برای هر دو طرف می‌باشد به طوری که افرادی که کمتر از 18 سال داشته باشند، نمی‌توانند از این روش برای اخذ ویزای کشور لیتوانی استفاده کنند. همچنین لازم است که هر دو طرف حداقل یک بار یکدیگر را دیده و با هم آشنا باشند. اثبات تمکن مالی و مشخص بودن محل سکونت زوجین نیز الزامی است.

ویزای لیتوانی از نوع ملی

همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد به طور کلی ویزای لیتوانی را می‌توان به دو دسته ویزای ملی و ویزای شینگن تقسیم کرد.

حال باید بدانید که ویزای ملی این کشور مخصوص کسانی است که قصد اقامت بیش از 90 روز در کشور لیتوانی را داشته باشند؛ به طوری که افراد با داشتن این ویزا به هیچ عنوان نمی‌توانند به دیگر کشورهای عضو شینگن سفر کنند. مدت اعتبار ویزای ملی لیتوانی از یک سال بیشتر نمی‌باشد به طوری که اگر قصد تمدید این ویزا را داشته باشید باید دلیل قانع کننده‌ای ارائه دهید.

انواع ویزای این کشور از نظر تعداد دفعات ورود به لیتوانی

انواع ویزای لیتوانی از نظر تعداد دفعات ورود به این کشور نیز به چهار دسته تقسیم می‌‌شود.

ویزای یکبار ورود یا سینگل ویزایی است که متقاضیان برای دریافت آن باید بدانند تنها امکان یک مرتبه ورود و خروج به این کشور را خواهند داشت به طوری که اگر پس از خروج از کشور لیتوانی هنوز هم ویزای آنها اعتبار داشته باشند دیگر اجازه ورود به این کشور را ندارند.

ویزای دبل لیتوانی، ویزایی است که اجازه دو مرتبه ورود و خروج از کشور را به متقاضی می‌دهد، اما در اینجا نباید از تاریخ اعتبار ویزا غافل شوید.

ویزای چند بار ورود این کشور نیز به گونه‌ای است که اجازه می‌دهد تا زمانی که اعتبار ویزا تمام نشده باشد متقاضی بتواند به کشور لیتوانی وارد یا از آن خارج شود. ویزای ترانزیت فرودگاهی لیتوانی نیز آخرین دسته از انواع این ویزاها است که افراد با داشتن این ویزا تنها امکان تعویض هواپیما در فرودگاه این کشور را دارند و به هیچ وجه حق خروج از فرودگاه و ورود به مناطق دیگر شهر یا کشور را نخواهند داشت.

انواع ویزای این کشور از نظر تعداد دفعات ورود به لیتوانی | یوروپ تورز

مراحل ویزای لیتوانی

حال با توجه به آنچه در خصوص انواع متعدد و مختلف ویزای لیتوانی گفته شد طبیعتا در اولین اقدام نیاز است که افراد هدف سفر خود را مشخص کنند تا بتوانند متناسب با این هدف ویزایی را دریافت کنند.

پس از این امر نیاز است که متقاضی برای دریافت ویزای لیتوانی، وقت سفارت این کشور را دریافت کند که برای این امر باید حتما از 3 ماه قبل اقدام کنید. در مرحله دوم باید از سایت سفارت فرم درخواست ویزای لیتوانی را دریافت کرده و آن را با دقت کامل پر کنید. پس از این امر باید به بررسی گذرنامه خود پرداخته که لازم است این گذرنامه حداقل دارای 3 ماه اعتبار بوده و 2 صفحه خالی نیز داشته باشد.

سپس لازم است مدارک دیگر خود را جمع آوری کرده و در وقتی که از طرف سفارت کشور لیتوانی برای شما تعیین شده است به همراه تمامی مدارک به سفارت این کشور مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک می‌‌توان به انجام مراحل انگشت نگاری و مصاحبه بپردازید. توجه داشته باشید برای اخذ ویزای لیتوانی حتما باید به صورت حضوری به این سفارت مراجعه نمایید.

ویزای لیتوانی از نوع وقت سفارت

در خصوص ویزای لیتوانی یکی از مهمترین دغدغه‌هایی که برای افراد وجود دارد این است که کشور لیتوانی در ایران سفارت ندارد.

اما در این خصوص هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد زیرا کشورهای همسایه پذیرای شما برای انجام امور اخذ ویزای لیتوانی هستند. توجه داشته باشید این کشور در شهرهای ازمیر، آنتالیا، بدروم و استانبول در کشور ترکیه دفتر فعال داشته و همچنین در شهر آنکارا سفارت لیتوانی قرار دارد که به دلیل مسافت کم این کشور با کشور ایران، افراد برای پیگیری امور ویزای لیتوانی می‌توانند به سفارت لیتوانی در آنکارا مراجعه کنند.

همچنین دفاتر این سفارت نیز تمامی مراحل صدور ویزا را انجام می‌دهند.

نکات مهم در خصوص سفارت این کشور

حال زمانی که وقت سفارت لیتوانی برای شما معین شد و زمانی برای رفتن به این سفارت تعیین شد، لازم است که به نکات مهم در خصوص رفتن به سفارت این کشور دقت کنید. با وجود اینکه برای رفتن به سفارت لیتوانی قرار است به یک کشور دیگر بروید لازم است که استرس را از خود دور کرده و با صداقت به تمامی سوالاتی که مطرح می‌‌شود پاسخ دهید.

همچنین باید تمامی مدارک خود را به صورت کامل به همراه داشته باشید زیرا نقص مدارک موجب عقب افتادن روال رسیدگی به پرونده شما می‌شود. همچنین توصیه می‌شود در روز مصاحبه از لباس‌های رسمی استفاده کنید.

از طرفی توجه داشته باشید که باید هزینه ویزا را به صورت نقدی پرداخت کرده و هدف خود از سفر به این کشور را بدون هیچ استرسی با افسر کنسولگری در میان بگذارید به طوری که اگر افسر پرونده احساس کند با او صادق نیستید روند رسیدگی به پرونده را به تعویق می‌ اندازد. دقت داشته باشید هیچ گونه سلاح سرد یا گرمی نباید با خود به داخل سفارت ببرید زیرا برای شما مشکل ساز خواهد شد.

مدارک ویزای لیتوانی

حال علاوه بر آنچه بیان شد طبیعتا برای اخذ ویزای لیتوانی نیاز به ارائه مدارک خاصی است و همانطور که گفته شد باید تمامی مدارک به صورت کامل ارائه شود. توجه داشته باشید ارائه مدارکی چون فرم درخواست ویزا، اصل پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه و 2 قطعه عکس زمینه سفید، نامه تمکن مالی، گردش 6 ماه آخر بانکی، گواهی اشتغال به کار، پروانه کسب، گواهی بازنشستگی، گواهی اشتغال به تحصیل، بیمه مسافرتی، سند مالکیت در صورت وجود، واچر هتل و رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما در سفارت این کشور ضروری است.

هزینه ویزای لیتوانی

همانطور که گفته شد هزینه ویزا در روز مصاحبه در سفارت کشور لیتوانی دریافت خواهد شد، با این حال لازم است که به صورت نقدی این هزینه را به همراه داشته باشید. در این خصوص باید بدانید که هزینه آن برای کودکان 6 تا 12 سال نصف بزرگسالان است و همچنین برای کودکان زیر 6 سال این هزینه رایگان می‌باشد. همچنین در سفارت این کشور باید هزینه مصاحبه، انگشت نگاری و دیگر موارد را پرداخت کنید.

در خصوص مدت زمان جوابدهی ویزای این کشور باید بداند که بعد از ارائه مدارک و انگشت نگاری در سفارت این کشور در بین 14 تا 21 روز کاری طول می‌ کشد تا جواب ویزا برای شما ارسال شود، حال ممکن است متناسب با زمان سفر شما این پروسه کمتر یا بیشتر طول بکشد. توجه داشته باشید با وجود اینکه لازم است برای دریافت ویزا به کشور ترکیه سفر کنید می‌توانید از خدمات پرمیوم استفاده کرده تا جواب ویزا به صورت پست یا ایمیل برای شما ارسال شود.

اعتبار ویزای لیتوانی

به طور کلی می‌‌توان گفت از نظر اعتبار ویزاهای لیتوانی به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌‌شود. به طوری که ویزای کوتاه مدت این کشور حداکثر 90 روز اعتبار داشته و ویزاهای بلند مدت آن بیش از 90 روز اعتبار دارد.

با این حال توجه داشته باشید در صورتی که با پایان یافتن اعتبار ویزا هنوز در کشور لیتوانی بودید، لازم است سریعا در خصوص تمدید ویزا این کشور اقدام کنید، زیرا در غیر این صورت مرتکب تخلف شده‌اید. مهمترین مرحله تمدید ویزای لیتوانی توجه به قوانین تایید شده بوده و توسط مسئولین سفارت انجام می‌گیرد.

به طوری که متقاضیان در صورت تمام شدن ویزا اگر هنوز در کشور لیتوانی کار داشتند باید توسط مرکز خدمات شهروندی و مهاجرت لیتوانی اقدام کنند. توجه داشته باشید باید دلایل کافی و قانع‌کننده برای ماندن بیشتر در این کشور بیاورید.

ریجکت ویزای لیتوانی

یکی از بزرگترین دغدغه‌های افراد در هنگام اخذ ویزای کشور لیتوانی ریجکت شدن ویزا می‌باشد به طوری که بسیاری از افراد در روند اخذ ویزای این کشور با ریجکت شدن این روادید روبرو شده و مشکلاتی بر سر راه آنها قرار می‌گیرد.

اما باید بدانید که اگر چه ممکن است ریجکت شدن ویزای این کشور برای شما مشکلاتی به همراه داشته باشد اما رفع آن امکان‌پذیر است. حال در ابتدا بهتر است که متقاضیان سفر به لیتوانی با مهمترین دلایل ریجکتی ویزا این کشور آشنا شده تا با بررسی این موارد تا حد زیادی از ریجکت شدن ویزای خود جلوگیری کنند.

توجه داشته باشید مهمترین دلایل این امر شامل موارد زیر می‌شود:

  • قانع نشدن افسر پرونده
  • ارائه توضیحات ناکافی در خصوص هدف سفر
  • ارائه برنامه سفر مبهم
  • عدم ارائه دلایل مناسب برای بازگشت به کشور مبدا
  • ناکافی بودن مدارک برای تامین هزینه های سفر
  • عدم رای مدارک اقامت
  • داشتن فعالیت های مجرمانه در گذشته و حال
  • ارائه پاسپورت مخدوش یا آسیب دیده
  • سابقه سفر ظریف
  • سن زیر 30 سال

رفع ریجکتی ویزای لیتوانی

حال با توجه به آنچه در خصوص موارد موثر در ریجکت شدن ویزای شینگن لیتوانی بیان شد در صورتی که شما هم با این مشکل مواجه شدید، بدانید که اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای رفع این ریجکتی به آن بپردازید.

اما به طور کلی باید بدانید که وجود مهر ریجکت ویزا اساسا در پاسپورت شما ایجاد مشکل خواهد کرد به طوری که اگر 2 مهر ریجکت ویزا در پاسپورت شما وجود داشته باشد به طور حتم در آینده گرفتن ویزا از سفارت‌های دیگر نیز بسیار دشوار خواهد شد. پس در صورت ریجکت شدن ویزا حتما با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید.

توجه داشته باشید در ابتدا پس از ریجکت شدن ویزا دلیل این امر به وسیله نامه‌‌ای از طرف سفارت برای شما ارسال خواهد شد که باید با بررسی درست این دلیل توسط افراد با تجربه در این زمینه مجددا مدارک خود را بازرسی کرده و دوباره اقدام به درخواست ویزا کنید. در خصوص نامه اعتراض به ریجکت شدن ویزای لیتوانی باید بدانید که این نامه باید به صورت صحیح و رسمی نگارش شده باشد به طوری که این نامه تنها و آخرین شانس شما برای اخذ این ویزا است پس باید کمال دقت را برای نوشتن آن داشته باشید.

لازم است در این نامه اطلاعات فردی، تاریخ ریجکت ویزا، دلیل ریجکتی ویزای و دلایل توضیحات شما در خصوص بروز اشتباه ریجکت شدن ویزا این کشور آورده شود.

رفع ریجکتی ویزای لیتوانی | یوروپ تورز

خدمات یوروپ تورز در خصوص این ویزا

طبیعتا برای اخذ ویزای لیتوانی نیاز به طی کردن پروسه‌ای می‌باشد که اگر این پروسه با کمک مشاوران زبردست طی شود درصد موفقیت شما چند برابر خواهد بود. با این حال برای جلوگیری از ریجکت شدن ویزای کشور لیتوانی و یا حتی رفع این ریجکتی می‌ توانید با وب سایت یوروپ تورز ارتباط برقرار کرده و از تخصص مشاوران این سایت کمک بگیرید. توجه داشته باشید مشاوران این سایت به صورت 24 ساعته در خدمت شما هستند.


سوالات متداول ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی چیست؟

اگرچه کشور لیتوانی مانند دیگر کشورهای اروپایی در زمینه جذب توریست و گردشگر چندان معروف نمی باشد اما طبیعتا هر ساله افراد زیادی با اهداف مختلف قصد سفر به این کشور را دارند که در اینجا یکی از مهمترین موارد، اخذ ویزای لیتوانی است.

مدارک لازم ویزای لیتوانی چیست؟

حال علاوه بر آنچه بیان شد طبیعتا برای اخذ ویزای لیتوانی نیاز به ارائه مدارک خاصی است و همانطور که گفته شد باید تمامی مدارک به صورت کامل ارائه شود. توجه داشته باشید ارائه مدارکی چون فرم درخواست ویزا، اصل پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه و 2 قطعه عکس زمینه سفید، نامه تمکن مالی، گردش 6 ماه آخر بانکی، گواهی اشتغال به کار، پروانه کسب، گواهی بازنشستگی، گواهی اشتغال به تحصیل، بیمه مسافرتی، سند مالکیت در صورت وجود، واچر هتل و رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما در سفارت این کشور ضروری است.

هزینه ویزای لیتوانی چقدر است؟

در این خصوص باید بدانید که هزینه آن برای کودکان 6 تا 12 سال نصف بزرگسالان است و همچنین برای کودکان زیر 6 سال این هزینه رایگان می باشد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

1 نظر

ژيلا كوهستاني 12 بهمن 1396 پاسخ

اگرا براي ماه Jun بخواهم دعوتنامه ليتواني رو بفرستم چه زماني بايد تماس گرفت براي دريافت وقت سفارت؟ ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد