ویزای سوئیس | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای سوئیس | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای سوئیس، از آن جایی که سوئیس یکی از کشور های مهم و معتبر در حوزه شینگن می باشد، اخذ ویزای سوئیس نیز با سخت گیری هایی از سوی سفارت این کشور همراه است.

از آن جایی که سوئیس یکی از کشور های مهم و معتبر در حوزه شینگن می باشد، اخذ ویزای سوئیس نیز با سخت گیری هایی از سوی سفارت این کشور همراه است. به طور کلی برای دریافت انواع ویزا های این کشور باید از شرایط عنوان شده توسط سفارت برخوردار باشید و همچنین تمام قوانین سفارت و کارگزاری این کشور را رعایت نمایید.

ویزای سوئیس | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط | یوروپ تورز

ویزای کشور سوئیس و نحوه دریافت آن

با توجه به پیشرفته تر شدن روز به روز کشور سوئیس امروز تعداد درخواست های اخذ ویزای سوئیس به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. برای دریافت ویزای این کشور لازم است متقاضیان از شرایط مخصوصی بهره مند باشند که یکی از این شرایط، سابقه سفر های خارج از کشور می باشد. به طور کلی اگر شما تجربه سفر به کشور هایی نظیر سنگاپور و یا چین را داشته باشید، می توانید به راحتی ویزای کشور سوئیس را نیز دریافت کنید.

برخورداری از تمکن مالی، دعوت نامه از سوی یک شرکت معتبر و یا خانواده ساکن در سوئیس و همچنین گردش صورت حساب نیز از دیگر شرایط تاثیر گذار در تایید درخواست ویزای شما می باشند. البته ارائه مدارک بیمه تامین اجتماعی و یا گواهی اشتغال به کار به سفارت این کشور، برای اطمینان خاطر افسر سفارت به وابستگی شما به کشور مبداء و بازگشتتان به آن، ضروری خواهد بود.

روند در ثبت درخواست ویزای سوئیس

برای این که بتوانید درخواست خود را مبنی بر اخذ ویزای سوئیس به سفارت این کشور اطلاع دهید، لازم است تا در ابتدا به صورت آنلاین وقت سفارت سوئیس را رزرو کنید. برای این امر باید به سایت رسمی کارگزاری vfs ، که به عنوان کارگزاری سفارت سوئیس و اکثر کشور های حوزه شینگن شناخته می شود، مراجعه نمایید.

پس از رزرو وقت باید در زمان تعیین شده، مدارک لازم را به کارگزاری ارائه دهید و مراحل احراز هویت خود را به سرانجام برسانید. کارگزاری وظیفه دارد که مدارک شما را به سفارت ارسال کند و سرانجام پاسخ نهایی سفارت را به شما انتقال دهد.

انواع ویزای کشور سوئیس

از آنجایی که کشور سوئیس یکی از اعضای اتحادیه شینگن می باشد، تنها می تواند ویزا های مورد تایید این حوزه را صادر کند. به طور کلی انواع ویزای سوئیس به چهار دسته شامل ویزا های نوع A و B و C و D تقسیم می شود که پردرخواست ترین ویزا ها مربوط به نوع C و D می باشند.

ویزای تایپ D با عنوان ویزای ملی کشور سوئیس شناخته می شود و به متقاضیان خود اجازه می دهد تا اقامتی بیشتر از ۹۰ روز را در کشور سوئیس و سایر کشور های حوزه شینگن داشته باشند. در واقع این ویزا به ویزا های تحصیلی، کاری و زندگی اختصاص پیدا می کند. برخلاف ویزای تایپ D، ویزای نوع C اقامتی کوتاه مدت را برای متقاضیان فراهم می کند و دارندگان آن تنها مجاز به حضور کمتر از ۹۰ روز در سوئیس هستند.

ویزای نوع C و زیر مجموعه های آن

همان طور که ذکر شد ویزای C از رایج ترین و کاربردی ترین ویزای کشور سوئیس می باشد و به عنوان ویزای کوتاه مدت این کشور شناخته خواهد شد. افرادی که این نوع ویزا را دریافت کرده اند می توانند در یک بازه زمانی معادل ۱۸۰ روز، به مدت ۹۰ روز کامل در این کشور اقامت داشته باشند. البته ویزای تایپ C نیز به انواع مختلفی تقسیم خواهد شد که می توان به ویزای یکبار ورود، دو بار ورود و حتی چند بار ورود اشاره کرد.

ویزای تایپ C یک بار ورود بدین معنی است که افراد تنها یک بار می توانند به کشور های شینگن وارد شوند و اگر از این کشور ها خارج گردند، دیگر توانایی بازگشت به آن ها را ندارند. به همین ترتیب ویزای دو بار ورود، امکان دو بار ورود به کشور های اتحادیه شینگن و ویزای چند بار ورود، امکان چندین بار وارد شدن به این کشور ها را فراهم می کنند. باید بدانید که ویزای های توریستی، دیدار خانواده، تجاری، حضور در جلسه و … از زیر مجموعه های ویزای سوئیس تایپ C هستند.

وقت سفارت سوئیس

نخستین گام برای اخذ ویزای کشور سوئیس، مراجعه به سایت کارگزاری رسمی این کشور در ایران و اخذ وقت ویزای سوئیس می باشد. برای این که در روند ارائه مدارک، انگشت نگاری متقاضیان و احراز هویت آن ها مشکلی پیش نیاید، کارگزاری وقت هایی را در اختیار افراد قرار می دهد و هر فرد تنها در زمان رزرو شده خود می تواند به صورت حضوری به کارگزاری این کشور مراجعه نماید.

برای این امر ابتدا وارد سایت کارگزاری VFC شوید و فرم درخواست خود را تکمیل نمایید. پس از پرداخت هزینه مشخص شده، باید برخی از مدارکتان را به صورت فایل اسکن شده در پورتال خود در سایت دفتر VFC، بارگذاری نمایید. پس از انجام این مراحل تقویمی برای شما نمایش داده خواهد شد که وقت های خالی کارگزاری را تعیین کرده است و شما می توانید وقت مورد نظر خود را رزرو نمایید.

دفتر وی اف سی گلوبال سوئیس

کارگزاری وی اف سی گلوبال، دفتر رسمی و معتبر خدمات برون سپاری می باشد که در سال ۲۰۰۱ توسط یک فرد هندی در هندوستان تاسیس شد. البته دفتر اصلی این کارگزاری در حال حاضر در دبی قرار دارد و شعبه های مختلف آن در ۱۴۷ کشور مشاهده می شوند. از آن جایی که مراجعه حضوری متقاضیان به سفارت کشور سوئیس برای ثبت درخواست خود، بسیار وقت گیر بود و همچنین موجب بروز خطا و اشتباه در بررسی دقیق مدارک متقاضیان می شد، سفارت این کشور خدمات کنسولی خود را به دفتر VFC واگذار نمود.

پس از آن تمام خدمات ویزای سوئیس شامل انگشت نگاری، تحویل مدارک، تحویل پاسخ نهایی، عکس های بیومتریک، احراز هویت و … توسط بخش ویزای سوئیس VFS انجام می گیرد. لازم به ذکر است که کارگزاری VFS تنها وظیفه دریافت مدارک از متقاضیان و ارسال آن به سفارت را بر عهده دارد و کارکنان این کارگزاری هیچ نقشی را در تصمیم گیری نهایی افسران سفارت ایفا نخواهند کرد.

این دفتر همچنین برای تسهیل فرایند تحویل پاسخ نهایی ویزا در اپیدمی کرونا، از پست و پیک قابل اطمینان استفاده می کند و پاسخ درخواست ویزا را به همراه پاسپورت به آدرس فرد متقاضی ارسال خواهد کرد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای سوئیس

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در سوئیس (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق ، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می باشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴ ، رنگی ، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات:  نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو یا دلار)

توضیحات:

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای سوئیس خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن سوئیس توسط آژانس هواپیمایی سفری دیگر، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.
مدارک لازم برای دریافت ویزای سوئیس | یوروپ تورز

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل ، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای سوئیس )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

هزینه های درخواست ویزای سوئیس

اصولا ثبت درخواست ویزای سوئیس، امری هزینه بر می باشد. هزینه هایی که متقاضیان باید برای دریافت ویزای این کشور بپردازند، به طور کلی به دو بخش تقسیم خواهد شد. بخش نخست این هزینه ها مربوط به کارگزاری VFC و همچنین سفارت این کشور می باشد که مبلغی از آن به صورت پرداخت اینترنتی به حساب کارگزاری واریز می گردد و مبلغ دیگری باید به صورت نقدی به سفارت پرداخت شود که برای هر فرد متناسب با بازه سنی او متفاوت می باشد. بخش دوم هزینه ها نیز به عنوان کارمزد خدماتی برای بیمه مسافرتی، واچر هتل، رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما و … باید به آژانس های مسافربری پرداخت گردد.

مدت زمان لازم برای وقت گرفتن سفارت و دریافت پاسخ نهایی

برای این که درخواست ویزای کشور سوئیس را به سفارت و کارگزاری ارائه دهید، لازم است تا حدود ۶ ماه قبل از تاریخ سفر خود برای رزرو وقت و ارائه مدارک خود به کارگزاری اقدام نمایید. زیرا که بررسی و پاسخ دهی به درخواست ویزای شما توسط سفارت نیز زمانبر می باشد.

می توان گفت که در بهترین حالت، پس از تحویل مدارک شما به سفارت، ۱۴ روز کاری زمان می برد تا افسر سفارت پرونده شما را بررسی کرده و پاسخ را به کارگزاری انتقال دهد. به طور متوسط بعد از ۲۱ روز پاسخ تایید یا ریجکت شما ارسال خواهد شد، اما در برخی موارد ممکن است که این فرایند حدود ۶۰ روز کاری زمان ببرد.

تصویر9

شرایط جدید ورود به کشور سوئیس در پاندمی کرونا

دفتر وی اف سی از تاریخ بیست و پنجم اسفند سال ۱۳۹۸، هیچگونه فرم درخواست جدید ویزای سوئیس را قبول نکرد و همچنین تاریخ های جدیدی را برای قرار ملاقات اعلام نکرد. پس از کاهش یافتن شیوع بیماری کرونا و واکسینه شدن اکثر ایرانیان، دفتر فعالیت خود را مجددا آغاز نمود و درخواست ویزای افرادی که مربوط به قبل از اسفند ۹۸ بودند را بررسی کرد. در این شرایط ویزای سوئیس تضمینی و فوری نیز پذیرفته شد.

اما در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا اُمیکرون در کشور های اروپایی، بار دیگر دفتر VFC بسته شد و مدیریت آن اعلام کرد که ثبت درخواست ویزای کشور سوئیس تا اطلاع ثانوی پذیرفته نخواهد شد. لازم به ذکر است تنها افرادی که واکسن های سینوفارم، فایزر، بیون تک، جانسون اند جانسون، مدرنا و آسترازنکا را تزریق کرده باشند، قادر به ورود به کشور سوئیس هستند. برای اطلاعات بیشتر به آدرس “ویزای سوئیس کرونا” مراجعه نمایید.

ریجکت ویزای سوئیس برای ایرانیان و علت های آن

یکی از دلایلی رایجی که موجب ریجکت شدن درخواست ویزای سوئیس متقاضیان می شود، عدم دارا بودن شرایط این ویزا می باشد. نامناسب بودن تاریخچه مسافرت های خارج از کشور متقاضی و یا عدم تمکن مالی مناسب برای پرداخت کردن هزینه های مربوط به ویزا و اقامت در کشور سوئیس، از دیگر دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای این کشور می باشند.

همچنین اگر متقاضیان نتوانند افسر سفارت را نسبت به هدف سفر خود متقاعد کنند و یا مدارک جعلی را به کارگزاری تحویل دهند، با درخواست آن ها موافقت نخواهد شد. البته عدم ارائه بیمه مسافرتی معتبر را نیز، می توان از دیگر دلایل ریجکت یا عدم تایید درخواست ویزای کشور سوئیس دانست.

راهکار های رفع ریجکتی ویزای سوئیس

پس از این که با درخواست ویزای شما از سوی افسران سفارت موافقت نشد، می توانید نسبت به این نتیجه اعتراض کنید. شما می توانید نامه اعتراض خود نسبت به تصمیم نهایی افسران سفارت را به صورت کتبی و حضوری به سفارت سوئیس در ایران تحویل دهید.

همچنین می توانید اعتراض خود را به آدرس ایمیل این سفارت ارسال کنید. با این وجود رفع ریجکتی ویزای سوئیس امکان پذیر نخواهد بود و باید در ابتدا نسبت به برطرف کردن نواقص موجود در مدارک خود اقدام کرده و مجددا پس از گذشت ۹۰ روز، وقت ویزای این کشور را رزرو کنید و تمام مراحل ثبت درخواست نوع ویزای خود را تکرار نمایید.

راهکار های رفع ریجکتی ویزای سوئیس | یوروپ تورز

مشخصات کامل سفارت کشور سوئیس و دفتر کارگزاری آن

سفارت کشور سوئیس و دفتر کارگزاری این کشور، هر دو در تهران واقع شده اند. برای حضور در سفارت سوئیس باید به آدرس الهیه، خیابان بوستان، خیابان شریفی منش، کوچه یاسمن، پلاک ۱۳ مراجعه نمایید. اما از آن جایی که برای ثبت درخواست ویزای سوئیس نیازی به حضور در سفارت این کشور نیست، باید برای ارائه مدارک به کنسولی این کشور مراجعه نمایید که با عنوان کارگزاری VFS Global شناخته می شود.

دفتر VFC نیز در میدان هروی، خیابان شهید موسوی، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم واقع شده است. توجه داشته باشید که سفارت این کشور تنها در روز های کاری به غیر از جمعه و شنبه و همچنین تعطیلات رسمی تقویم ایران از ساعت ۸ الی ۱۷، خدمات مربوط به ویزای کشور سوئیس را ارائه می دهد.

آخرین قوانین ورود به کشور سوئیس از نظر تزریق واکسن و تست کرونا

سوئیس جزو کشورهای اروپایی است که مانند بسیاری از کشورهای جهان در دوران شیوع کرونا، محدودیت‌هایی را برای ورود مسافران به این کشور وضع کرده بود. الزام به ارائه نتیجه تست منفی PCR معتبر یا ارائه گواهی معتبر تزریق واکسن کرونا برای ورود مسافران به این کشور در دوران شیوع کرونا الزامی بود. اما با گذشت بیش از دو سال از این همه‌گیری و عادی شدن نسبی شرایط، بسیاری از کشورها از جمله سوئیس آخرین قوانین ورود به کشور سوئیس از نظر تزریق واکسن و تست کرونا را مورد بازنگری قرار داده‌‌اند.

بر اساس آخرین قوانین و شرایطی که دبیرخانه دولتی مهاجرت در سوئیس (SEM)منتشر کرده است، تمام محدودیت‌ها و شرایطی که به دلیل شیوع کرونا برای ورود مسافران به این کشور وضع شده بود، لغو شده است. بر این اساس از تاریخ 12 اردیبهشت ماه 1401 مسافران برای ورود به این کشور نیازی به ارائه گواهی تزریق واکسن کرونا و همچنین تست منفی PCR نداشته و می‌ توانند مانند شرایط عادی در صورتی که واجد شرایط باشند به این کشور سفر کنند.

توضیحات در خصوص منابع مالی، گردش و تمکن بانکی در درخواست ویزای سوئیس

ویزای کشور سوئیس تنها در صورتی از سوی سفارت این کشور صادر می‌شود که متقاضی بتواند گردش و تمکن بانکی ویزای سوئیس را اثبات کند. سوئیس یکی از بهترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، این کشور به دلیل رفاه اجتماعی بالا جزو کشورهای محبوب برای مهاجرت به اتحادیه اروپا بوده و با توجه به اینکه کشور سوئیس عضوی از معاهده شینگن هم هست، اخذ ویزای شینگن برای سفر به این کشور ضرورت دارد.

به طور کلی می‌توان گفت ایده آل‌ترین حالت ممکن برای اثبات گردش و تمکن بانکی ویزای سوئیس، ارائه گردش حساب بانکی با موجودی تقریبا 100 میلیون برای هر نفر است. البته معمولا گواهی مربوط به تمکن مالی برای دریافت ویزای شینگن سوئیس با واحد یورو اعلام می‌شود، و این گواهی را باید مدیر شعبه حتما تایید کند. مسئله مهم دیگری که به منظور اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزای شینگن کشور سوئیس افسر سفارت به آن توجه بسیاری دارد، تعداد تراکنش‌های سه ماهه اخیر متقاضی است. بر حسب تجربه باید گفت که تعداد تراکنش‌های حساب سه ماه اخیر متقاضی اهمیت زیادی در اثبات تمکن مالی او برای اخذ ویزای کشور سوئیس خواهد داشت.

توضیحات در خصوص منابع مالی، گردش و تمکن بانکی در درخواست ویزای سوئیس | یوروپ تورز

سوالات متداول ویزای سوئیس

روند کلی ثبت درخواست ویزای کشور سوئیس چگونه است؟

ابتدا از طریق سایت کارگزاری این کشور باید وقت ویزا را رزرو کرد. سپس مدارک خود را آماده و به همراه هزینه باید به دفتر VFC تحویل دهید. پس از آن مدارک به سفارت ارسال می شود و نتیجه پس از گذشت مدتی اعلام خواهد شد.

تایید یا ریجکت ویزای سوئیس پس از چند روز به متقاضی اعلام می شود؟

نتیجه نهایی ویزا پس از ۱۴ الی ۶۰ روز برای فرد تقاضا کننده ویزا از طریق کارگزاری VFC ارسال خواهد شد.

برای رفع ریجکتی چه باید کرد؟

رفع ریجکتی برای ویزای این کشور وجود نخواهد داشت و افراد متقاضی باید ۹۰ روز بعد از ریجکتی دوباره نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!