--- 021-87700067

ویزای سوئیس

سفر به کشور سوئیس به دلیل قرار گیری در منطقه شینگن، نیاز به اخذ ویزا دارد. از آنجایی که این کشور دارای جاذبه های گردشگری و رفاه زندگی در سطح بالا می باشد، افراد زیادی وجود دارند که علاقه مند به اخذ ویزای سوئیس هستند.

ویزاهای کشور سوئیس متنوع بوده و لازم است که افراد قبل از دریافت ویزا در ابتدا هدف خود را از سفر مشخص کرده و بر اساس آن اقدام به اخذ ویزای سوئیس نمایند.

دریافت ویزای سوئیس مراحل و شرایط خاصی دارد که در این مقاله به تفصیل درباره آن توضیح داده ایم و امیداوریم که با مطالعه این مقاله تا حدی به سوالاتتان در رابطه با نحوه دریافت ویزای سوئیس پاسخ داده باشیم.

آشنایی با ویزای سوئیس

سوئیس، یک کشور بسیار زیبا و با طبیعت بکر و ناب می باشد که در بخش غربی قاره اروپا قرار گرفته است. این کشور جاذبه های گردشگری و طبیعی بسیار زیادی را در دل خود پنهان کرده است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.

این کشور در محدوده شینگن قرار دارد و به همین دلیل سفر به آن نیاز به اخذ ویزا از سوی سفارت سوئیس دارد.

طبق معاهده شینگن، کشورهایی که عضو این معاهده هستند دارای قوانین واحدی بوده و اگر فردی که خارج از این محدوده زندگی می کند، بتواند ویزای یکی از این کشورها را دریافت نماید این امکان برای او فراهم می شود که به راحتی بتواند به سایر کشورهای قرار گرفته در محدوده شینگن نیز سفر کند.

ویزای سوئیس

انواع ویزای سوئیس

به طور کلی ویزای سوئیس به گروه های زیر دسته بندی می شود:

· ویزای نوع A و یا ویزای ترانزیت سوئیس: این ویزا تنها به افراد اجازه می دهد که بتوانند وارد یکی از فرودگاه های کشور سوئیس شوند و فرد به هیچ عنوان اجازه خروج از فرودگاه و ورود به قسمت های دیگر این کشور را ندارد.

این افراد به محض ورود به فرودگاه این کشور باید فرودگاه خود را تعویض کرده و به یک کشور دیگر که در محدوده شینگن قرار ندارد، بروند.

· ویزای نوع B و یا ویزای عبور سوئیس: افرادی که این ویزا را دریافت کرده اند، می توانند از فرودگاه خارج شده و از منطقه شینگن به عنوان مسیر عبور خود استفاده کنند.

به عبارت دیگر دارا بودن این ویزا به افراد امکان می دهد تا بتوانند خود را به طور زمینی به کشوری در خارج از محدوده شینگن برسانند.

· ویزای نوع C و یا ویزای شینگن سوئیس: ویزای نوع C جزو ویزاهای کوتاه مدت کشور سوئیس می باشد که تنها نود روز اعتبار دارد.

این ویزا برای افرادی مناسب است که قصد بازدید از بستگان، انجام سفرهای درمانی و یا ماموریت های کاری در این کشور را دارند.

ویزای شینگن سوئیس از رایج ترین ویزاهایی می باشد که شهروندان ایرانی اقدام به اخذ آن می نمایند.

· ویزای نوع D و یا ویزای ملی سوئیس: افرادی که قصد دارند بیش از نود روز در این کشور اقامت داشته باشند، باید ویزای ملی سوئیس را که توسط اداره مرکزی کانتون صادر می شود را دریافت نمایند.

بسیاری از تجار و بازرگانان برای سفر به منطقه شینگن از این نوع ویزا استفاده می کنند.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس و مراحل اخذ آن

به طور کلی افرادی که قصد دریافت ویزای سوئیس را دارند باید مراحل زیر را طی نمایند:

· تعیین وقت مصاحبه: در مرحله اول متقاضی ویزای سوئیس باید از کارگزاری سفارت ( وی اف اس) این کشور یک وقت مصاحبه تعیین کند و در زمان مصاحبه حتماً باید به صورت حضوری به سفارت مراجعه نماید.

·تکمیل نمودن فرم درخواست ویزای سوئیس

· تکمیل نمودن تمام مدارک مورد نیاز.

· ترجمه تمام مدارک به یکی از زبان های انگلیسی، ایتالیایی، آلمانی و یا فرانسوی

· مراجعه به کارگزاری سفارت سوئیس برای انجام مصاحبه، ارائه مدارک و انگشت نگاری

متقاضیانی که از کشور ایران اقدام به اخذ ویزای سوئیس می کنند، بر خلاف شهروندان سایر کشورها نمی توانند مراحل فوق را به صورت آنلاین انجام داده و حتماً لازم است که به صورت حضوری مراجعه نمایند.

از آنجایی که میزان تقاضا برای دریافت ویزای کشور سوئیس خیلی بالاست، سفارت این کشور به متقاضیان توصیه می کند که حداقل تا نود روز قبل از سفر روند دریافت ویزای این کشور را آغاز نمایند.

از آنجایی که سفارت سوئیس از سال ۲۰۱۲ اطلاعات بیومتریک متقاضیان ویزای شینگن را ثبت می کند، اثر انگشت آنها برای دریافت تمام ویزاهای این کشور اسکن خواهد شد.

از این رو تمام متقاضیان بالای دوازده سال برای ارائه مدارک و پیگیری درخواست خود باید شخصاً به سفارت مراجعه کنند و به هیچ عنوان نمی توانند شخص دیگری را به جای خود بفرستند.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس از نوع گردشگری

ویزای توریستی سوئیس به دلیل وجود جاذبه های گردشگری بسیار زیاد این کشور، از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و هر ساله افراد زیادی اقدام به اخذ این ویزا می نمایند.

این ویزا تنها برای افرادی مناسب می باشد که می خواهند از جاذبه های گردشگری این کشور دیدن کنند و یا اینکه به دیدار خانواده و بستگان خود در این کشور بروند.

این ویزا، یک ویزای کوتاه مدت بوده که در طول مدت حداکثر ۶ ماه تنها نود روز اعتبار دارد و افراد بعد از نود روز باید از این کشور خارج شوند.

افرادی که قصد دریافت ویزای توریستی سوئیس را دارند، برای تعیین وقت سفارت سوئیس باید به صورت تلفنی اقدام کنند و در زمان مصاحبه حتماٌ باید شخصاٌ به کارگزاری سفارت مراجعه نمایند.

ویزای سوئیس

مدارک ویزای سوئیس

همانطور که گفته شده متقاضیان بعد از تعیین وقت سفارت باید تمام مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئیس را تکمیل و آن را به یکی از زبان های گفته شده ترجمه نمایند که در ادامه لیست مدارکی که تمام متقاضیان سفر به کشور سوئیس باید تکمیل نمایند را آورده ایم.

· نسخه اصلی و کپی از تمام صفحات شناسنامه

· گذرنامه ای که حداقل اعتبار آن بیشتر از ۶ ماه باشد.

· کپی از صفحات اول و دوم گذرنامه و سایر صفحاتی که دارای مهر هستند.

· ۳ قطعه عکس ۴*۳ جدید که دارای زمینه سفید باشد.

· آدرس کامل محل زندگی و محل کار متقاضی

· فرم تکمیل شده ویزا

· فرم مربوط به ریز عملیات آخرین ماه حساب بانکی متقاضی

· اسنادی که نشان دهنده وضعیت شغلی متقاضی می باشد.

به طور مثال کارمندان دولت باید آخرین فیش حقوقی و آخرین حکم کارگزینی را ترجمه نمایند.

افرادی که صاحب شرکت خصوصی هستند، نیاز است که از آگهی روزنامه ای که آخرین تغییرات شرکت را در آن ثبت کرده است، کپی تهیه کنند.

کارمندانی که در بخش های خصوصی کار می کنند، باید گواهی اشتغال به کار خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنند، علاوه بر این گواهی سابقه ۱ ساله در بیمه تامین اجتماعی را نیز باید همراه خود داشته باشند.

دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای اخذ ویزای سوئیس نیاز به دریافت کارت بین المللی دانشجویی و یا کارت عضویت هیئت علمی دارند. برای افرادی که کاسب هستند، کپی از جواز کسب و یا کارت بازرگانی لازم می باشد.

· بلیط رفت و برگشت به کشور سوئیس

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس و زمان مورد نیاز

به طور کلی مدت زمانی که مورد نیاز است تا سفارت سوئیس مدارک متقاضی اخذ ویزا را بررسی کند، ده روز طول می کشد.

آن دسته از متقاضیانی که تمام مدارک خود را به طور کامل به سفارت تحویل داده اند و همه آنها مورد تایید سفارت قرار گرفته است و همچنین متقاضی هزینه های مورد نیاز دریافت ویزای سوئیس نیز پرداخت کرده باشد و برای انجام انگشت نگاری در زمان تعیین شده به سفارت مراجعه کرده باشد، طبق قانون، سفارت سوئیس موظف است که طی مدت پانزده روز، درخواست متقاضی را بررسی و ویزای او را صادر نماید.

ناگفته نماید که در برخی از موارد خاصی، ممکن است که دریافت ویزای سوئیس سی و یا حتی شصت روز به طول بینجامد.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس و سفارت

خوشبختانه شهروندان ایرانی برای دریافت ویزای سوئیس لازم نیست که به یک کشور دیگر سفر کنند، چرا که سفارت این کشور در ایران وجود دارد.

افرادی که قصد دریافت ویزای سوئیس را دارند، می توانند از روزهای یکشنبه تا پنج شنبه و در بین ساعات ۸ صبح تا دوازده ظهر به سفارت این کشور که در تهران، الهیه، خیابان شریفی منش، کوچه یاسمن و پلاک ۲ قرار دارد، ویا به کارگزاری این سفارت واقع در مرکز خرید هروی سنتر مراجعه نمایند.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس از نوع تحصیلی

دوره های تحصیلی ارائه شده در کشور سوئیس در سطح عالی می باشد و تمام مدارس و دانشگاه ها در بهترین سطح علمی قرار دارند. این کشور، نه تنها در سطح آموزشی بلکه در بسیاری از زمینه های تحقیقاتی در سطح بسیار بالایی قرار گرفته است.

از این رو اخذ ویزای تحصیلی این کشور ارزش و اعتبار بسیار زیادی دارد.

ثروتمند بودن، طبیعت بسیار زیبا، امنیت بسیار زیاد و همچنین وجود دانشگاه هایی با رنک بالا در کشور سوئیس سبب شده است که بسیاری از دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در این کشور باشند.

کشور سوئیس به طور کلی به بیست و شش کانتون تقسیم بندی شده است که هر کانتون قوانین مستقلی در رابطه با نحوه تحصیل دانش آموزان و دانشجویان دارد. به طور مثال، مدت زمان تحصیل، نحوه تحصیل و محتوای دروس در یک کانتون می تواند متفاوت از سایر کانتون ها باشد.

دانشگاه های این کشور، از سراسر دنیا دانشجو جذب می کند و دانشجویان خارجی برای اینکه بتوانند در کورس های تحصیلی این کشور شرکت کنند، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی سوئیس دارند.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس از نوع کاری

روند دریافت ویزای سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا کاملاً متفاوت از شهروندان سایر کشورها می باشد.

به طور مثال افرادی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند، می توانند بدون دریافت ویزا تا نود روز در کشور سوئیس اقامت داشته باشند که در طول مدت اقامت اجازه کار نیز خواهند داشت.

اما افرادی که شهروند یک کشوری به جزء کشورهای اتحادیه اروپا هستند، تنها در صورت دارا بودن مشاغل حرفه ای و یا تحصیلات عالی می توانند، ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند.

اخذ ویزای کاری سوئیس، مستلزم این است که فرد متقاضی از سوی یک کارفرمایی در این کشور پیشنهاد کاری داشته باشد.

کارفرمایی که در کشور سوئیس زندگی می کند برای اینکه بتواند امکان دریافت ویزای کاری را برایتان فراهم کند، باید به یکی از ادارات محلی کانتون مراجعه کرده و اقدام به درخواست تاییدیه دبیرخانه امور مهاجرت کشور نماید.

کارفرما برای اینکه بتواند این تاییدیه را دریافت نماید، لازم است که ثابت کند هیچ شهروندی در کشورهای اتحادیه اروپا، صلاحیت لازم برای استخدام در فرصت شغلی مورد نظر را ندارد.

اگر بعد از انجام مراحل فوق، سفارت با درخواست ویزای کاری متقاضی موافقت کرد، مقامات محلی این موضوع را به اطلاع سفارت محلی فرد متقاضی در سوئیس اطلاع می دهند و بعد از آن متقاضی موظف است که یک قرار ملاقات با آنها ترتیب داده و برای تکمیل کردن درخواست خود به آنجا مراجعه کند.

فرد متقاضی در زمان مراجعه به سفارت محلی باید تمام اسناد و مدارک مورد نیاز، مانند؛ کارت شناسایی، مدارک تحصیلی، مدارک مربوط به اشتغال و… را به همراه داشته باشد.

بعد از صدور ویزای کاری سوئیس، متقاضی اجازه ورود به کشور سوئیس را پیدا خواهد کرد و برای اینکه بتواند کار خود را شروع کند، باید به مقامات کانتون محل اقامت خود مراجعه کرده و اقدام به ثبت نام نمایند، که این ثبت نام حداکثر باید ۲ هفته بعد از ورود به کشور سوئیس انجام شود.

ویزای سوئیس

هزینه ویزای سوئیس

دریافت ویزای سوئیس، مستلزم پرداخت مقداری هزینه به سفارت این کشور می باشد. این قانون نه تنها برای سفارت سوئیس وجود دارد، بلکه سفارت تمام کشورها برای بررسی مدارک و صدور ویزا مبلغ مشخصی را از فرد متقاضی دریافت می کنند.

یکی از قوانینی که در خصوص این هزینه وجود دارد، این است که هزینه ویزای سوئیس برای افراد زیر ۶ سال رایگان می باشد، از این رو والدین آنها می توانند به راحتی و بدون پرداخت هزینه فرزندان خود را نیز به همراه خود ببرند و یا اینکه آنها را بفرستند.

هزینه ویزای سوئیس برای گروه سنی بین ۶ تا دوازده سال، نصف مبلغ مورد نیاز برای افراد بزرگسال می باشد.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس از نوع ازدواج

یکی از روش هایی که افراد می توانند تابعیت یک کشور دیگر را به دست آورند، ازدواج با یکی از شهروندان آن کشور می باشد. این قانون برای کشور سوئیس نیز وجود دارد.

افرادی که قصد دریافت ویزای ازدواج سوئیس را دارند، لازم است که یک سری فرم های مخصوصی را دریافت و پر نمایند.

از شرایطی که برای دریافت ویزای ازدواج سوئیس وجود دارد، موارد زیر می باشد:

· فرد متقاضی حتما باید دارای هجده سال سن باشد.

· هم فرد متقاضی و هم شهروند کشور سوئیس باید مجرد باشند.

· فردی که قصد دارد با شهروند سوئیس ازدواج کند در ابتدا نیاز است که اجازه اقامت در این کشور را دریافت نماید.

· برای تایید و دریافت ویزای ازدواج سوئیس، مراسم عقد باید به طور رسمی در شهرداری برگزار شود.

· داشتن کارت شناسایی و پاسپورت در زمان عقد، از شرایط مهم اخذ ویزای ازدواج این کشور می باشد.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس و دعوتنامه

یکی از مواردی که می تواند روند دریافت ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای توریستی و… کشور  سوئیس را آسان تر و سریعتر کند، داشتن دعوتنامه از اقوام، شرکت و یا موسسه ای در کشور سوئیس می باشد.

افرادی که دارای دعوتنامه هستند در زمان مراجعه به کارگزاری سفارت حتماً باید آن را به همراه داشته باشند. اما دعوتنامه برای اینکه بتواند به روند اخذ ویزای سوئیس کمک کند، باید دارای شرایط زیر باشد:

·  فرد و یا شرکتی که برای فرد متقاضی دعوتنامه ارسال می کند، باید اثبات کند که با فرد متقاضی در ارتباط بوده است.

· شخص دعوت کننده باید اطلاعات کاملی از خود، مانند؛ نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس محل زندگی و… را به سفارت سوئیس ارائه دهد.

· اگر دعوتنامه از سوی یک کمپانی ارسال شده باشد، مدیر کمپانی حتماً باید پای دعوتنامه را امضا کند.

· اگر دعوت کننده، برای اقامت متقاضی محلی را در نظر گفته باشد، باید اثبات کند که این محل وجود خارجی دارد.

· اگر دعوت کننده بخواهد فرد متقاضی را بعد از ورود به کشور سوئیس از نظر مالی ساپورت کند، باید این موضوع را به اطلاع سفارت برساند.

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس و تعداد دفعات ورود

ویزای ورود و خروج به کشور سوئیس، همانطور که گفته شد، جزو ویزاهای کوتاه مدت بوده که خود به دسته های زیر تقسیم بندی می شود.

· ویزای ۱ بار ورود: این ویزا به افراد اجازه می دهد که در طول مدت اعتبار ویزا، تنها یکبار به کشور سوئیس وارد شوند و به محض اینکه از سوئیس خارج شدند، ویزا باطل می شود

· ویزای ۲ بار ورود: دریافت این ویزا شرایطی مانند دریافت ویزای ۱ بار ورود به سوئیس دارد. اما در این ویزا فرد می تواند ۲ بار به کشور وارد شود

· ویزای چند بار ورود: این ویزا،کاربردهای زیادی برای متقاضیان دارد. داشتن این ویزا به افراد امکان می دهد که علاوه بر ورود به کشور سوئیس بتوانند به سایر کشورهای عضو اتحادیه شینگن نیز وارد شوند. دارندگان این ویزا تنها نود روز می توانند در کشور سوئیس اقامت داشته باشند و هر ۶ ماه یکبار امکان تمدید این ویزا وجود دارد.

· ویزای ترانزیت: این ویزا همانطور که گفته شد، به افراد اجازه می دهد که تنها به فرودگاه های این کشور وارد شوند و اجازه خروج از آنها را نخواهند داشت.

ویزای سوئیس

ویزای اعتباری منطقه محدوده سوئیس

ویزای اعتباری منطقه محدوده سوئیس

یک نوع خاص دیگری از ویزای سوئیس وجود دارد که به آن ویزای اعتباری منطقه محدوده سوئیس گفته می شود که بر طبق این ویزا، دارندگان آن می توانند به کشور سوئیس و مناطق خاصی از شینگن سفر کنند.

این ویزا همانطور که از عنوانش مشخص است، فقط در محدوده های مشخص شده اعتبار دارد و خارج از آن فاقد اعتبار می باشد. این نوع ویزا بیشتر برای افرادی که دارای شرایط خاص هستند، مانند پناهندگان مناسب می باشد.

ویزای سوئیس

ریجکت ویزای سوئیس

ریجکت شدن یک ویزا، معضلی است که تمام متقاضیان ممکن است با آن روبرو شوند. وقتی که درخواست ویزای سوئیس به هر دلیلی رد شد، متقاضیان باید نود روز بعد از ریجکت شدن ویزا، با کامل کردن پرونده خود مجدداً برای دریافت ویزای سوئیس اقدام نمایند.

افرادی که احساس می کنند، درخواست ویزای آنها بی دلیل رد شده است، می توانند یک نامه به افسران ویزای کشور سوئیس نوشته و آن را حضوری به سفارت این کشور در تهران ببرند. علاوه بر این، امکان ارسال نامه از طریق ایمیل نیز وجود دارد.

ویزای سوئیس

ویزای فوری سوئیس

ممکن است که افراد به هر دلیلی نیاز داشته باشند که ظرف مدت کوتاهی به این کشور سفر کنند. از این رو لازم است که این افراد اقدام به اخذ ویزای فوری سوئیس نمایند که برای این کار لازم است که یک وقت فوری از سفارت دریافت کنند.

در این نوع ویزا، کلیه مراحل دریافت ویزای سوئیس به سریعترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

ویزای سوئیس

دریافت ویزای شینگن سوئیس به کمک وبسایت یوروپ تورز

افرادی که قصد دریافت ویزای یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارند، در اکثر مواقع با کمبود وقت و تجربه ناکافی مواجه می شوند که این عوامل احتمال بروز خطا در روند اخذ ویزا را افزایش می دهد.

یکی از بهترین روش ها که می تواند به این افراد کمک کند، سپردن مراحل اخذ ویزا به افراد باتجربه و کاردانی می باشد، که سالها در حال فعالیت در این زمینه هستند.

 وبسایت یوروپ تورز، یکی از بهترین وب سایت هایی بوده که می تواند به متقاضیان در خصوص تعیین وقت سفارت سوئیس و اخذ ویزای این کشور کمک شایانی نماید.

نظر دهید

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

مطالب مرتبط