ایستگاه راه‌ آهن مرکزی زوریخ | معرفی – تصاویر – تاریخچه

ایستگاه راه‌ آهن مرکزی زوریخ | معرفی – تصاویر – تاریخچه

راه آهن مرکزی زوریخ یکی از مهمترین راه اهن ها در دنیا می باشد. راه آهن مرکزی زوریخ با توجه به معماری که دارد در سوییس ثبت ملی شده است.

ایستگاه راه‌ آهن مرکزی زوریخ مهمترین راه آهن ساخته شده در کشور سوییس می باشد این راه آهن بعد از احداث در سال 1847 سه مرتبه در سال های مختلف یعنی 1871، 1990 و 2014 بازسازی شد اما در 5 فوریه 1923 راه آهن مرکزی زوریخ برقی شد. راه آهن مرکزی زوریخ با توجه به اینکه به 4 جهت راه دارد از غرب به تالار اصلی صلیب باز می شود. تمام مسیر های موجود در این ایستگاه شماره گذاری شده اند که به 44 ایستگاه می رسند و به طور کلی می توان گفت این مسیر ها در سه سطح اصلی ایستگاه تقسیم شده اند.

کشور سوییس

سوییس با 8.5 میلیون نفر جمعیت کشوری محصور شده در خشکی است از نظر موقعیت مکانی در تلاقی اروپای غربی، مرکزی و جنوبی واقع شده است. سوییس هم مرز با بسیاری از کشور ها است به گونه ای که می توان گفت از جنوب با ایتالیا، غرب با فرانسه، شمال با آلمان و اتریش و در نهایت از شرق با لیختن اشتاین همسایه است. پایتخت این کشور شهر زوریخ می باشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است. هرچند که پایتخت سیاسی این کشور شهر برن قرار دارد.

ایستگاه راه‌ آهن مرکزی زوریخ

زوریخ پایتخت سوییس

شهر زوریخ که پایتخت کشور سوییس می باشد با نزدیک به 500.000 هزار نفر جمعیت شلوغ ترین شهر این کشور است و در شمال مرکزی کشور یعنی دامنه های آلپ واقع شده است. زوریخ را با نام مصطلح شهر راه آهن ها می شناسند که اصلی ترین راه آهن آن، ایستگاه راه آهن مرکزی زوریخ است. شهر زوریخ از 12 منطقه تشکیل شده است.

ایستگاه راه‌ آهن مرکزی زوریخ

تاریخچه راه آهن مرکزی زوریخ

ایستگاه راه آهن مرکزی زوریخ که با نام Zürich Hauptbahnhof یا به اختصار Zürich HB یا فقط HB هم شناخته می شود بزرگترین ایستگاه راه آهن و اصلی ترین ایستگاه راه آهن کشور سوییس می باشد که در گایتخت این کشور یعنی زوریخ واقع شده است. این ایستگاه دارای قدمت بسیاری بوده چراکه در سال 1847 میلادی تاسیس شده است. از اصلی ترن شاخصه های این راه آهن اتصال آن به خطوط راه آهن سراسری یوروسیتی است. معمار این بنا زیبا jakob friedrich Wanner می باشد که اثری بسیار زیبا و کارآمد خلق کرده است.

این ایستگاه در فهرست ملی کشور سوییس هم به دلیل قدمتی که دارد هم به دلیل توانایی ها در معماری و اتصال خطوط ثبت شده است. در حال حاضر مالک اینن ایستگاه SBB CFF FFS می باشد که گرداننده ان هم SBB CFF FFS می باشد این اختصار به معنی swiss Federal Railways است.

تاریخچه راه آهن مرکزی زوریخ

ایستگاه راه‌ آهن مرکزی زوریخ

به طور کلی می توان گفت شهر زوریخ قطب اصلی راه آهن در کشور سوئیس است در ابتدا این ایستگاه تنها به عنوان پایانه Spanisch Brötli Bahn ساخته شد. اما بعد ها به عنوان یک اثر هنری شناخته شد و به کار خود ادامه داد. 

ایستگاه راه آهن مرکزی زوریخ اولین راه آهن این شهر دارای ابعاد وسیعی می باشد که می توان گفت با بیش از 2915 قطر در روز ، حتی یکی از شلوغ ترین ایستگاه های راه آهن در جهان هم نام گرفته است. از نظر جغرافیایی این ایستگاه در انتهای شمالی Altstadt یا شهر قدیمی قرار گرفته است همینطور بسیار نزدیک به محل تلاقی رودخانه ها Limmat و Sihl نیز می باشد

معماری این بنا یا ایستگاه از نظر بیننده چند سطح بوده و دیده می شود به گونه ای که به صورت سکو سکو است که از زیر زمین تا روی زمین ساخته شده و به هم متصل شده است. ارتفاع کلی این سو ها در مجموع به 408 متر و یا 1.339 فوت می رسد. این سکو ها در بخش پایینی ایستگاه یعنی زیر زمین توسط معابر زیرزمینی به مرکز خرید ShopVille به طور کامل متصل شده است تا افرادی  که در انتظار سفر خود هستند بتوانند به مرکز رید هم سری بزنند.

این ایستگاه در زمان حرکت خود از تونلی عبور می کند که دارای ریل های راه آهن هم در بالا و هم در زیر است.  

ایستگاه راه‌ آهن مرکزی زوریخ

ویژگی ها و امکانات راه آهن مرکزی زوریخ

هر بنایی با توجه به چنین کاربردی که دارد دارای ویژگی های بارزی می باشد که می توان از این ویژگی ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • 26 خطوط راه آهن 
 • 13 سکو 
 • دارای پارکینگ
 • امکان استفاده از دوچرخه 
 • امکان جابجایی 441.400 مسافر را در طول روز دارد
 • بیش از 200 مغازه دارد
 • با وجود شلوغی های روز یکشنبه در زوریخ اما این ایستگاه راه آهن تعطیل است
 • این ایستگاه حتی دارای نمازخانه هم می باشد که توسط دو کلیسا اداره می شود
 • همچنین رویداد های بزرگ را هم جشن می گیرد.
 • دارای انواع مرکز خرید ها در جهات مختلف ایستگاه
ویژگی ها و امکانات راه آهن مرکزی زوریخ

چیدمان راه آهن مرکزی

راه آهن مرکزی زوریخ از یک نظم خاصی برخوردار است ایستگاه از شرق به غرب متصل است و در بخش انتهای شمالی به Bahnhofstrasse یعنی خیابان اصلی خرید زوریخ می رسد، با توجه به اینکه دارای 13 سکو در ارتفاعات مختلف بوده اما به سه سطح اصلی تقسیم می شود که در سطح زمین آن 16 مسیر عبور می کنند به نوعی محل اصلی ایستگاه راه آهن مرکزی زوریخ می باشد. در زیر این سطح که سطح میانی است محلی برای عبور عابر پیاده و مرکز خرید وجود دارد و در آخر در پایین ترین سطح ده مسیر سکو وجود دارد که همگی موازی با سکوهای سطح زمین می باشند.

سکو های ایستگاه در سطح زمین به صورت دو سکو جانبی و 7 سکو جزیره قرار گرفته شده اند. محل عبور راه آهن در سطح میانی ایستگاه در جهات شمال به جوب است که از 4 گدرگاه افراد را پیاده و سوار می کند.  

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!
 فرناز حضوری امین بابازاده امیرحسین رحیمی
تماس تصویری با کارشناسان
پاسخگویی آنلاین صوتی و تصویری رایگان
 logo

تماس تصویری با کارشناسان

پاسخگویی به سوالات ، انتقادات ، پیشنهادات قبل و پس از خرید
همین الان با ما تماس تصویری بگیرید.

شماره موبایل تان را وارد نمایید

تماس تصویری
تماس صوتی
Instagram instagram logo
Telegramtelegram logo
Aparataparat logo
مکالمات شما
در حال برقراری ارتباط مرورگر با سرور...
خطا: به مرورگر اجازه ی دسترسی به دوربین و میکروفن را بدهید!
ارتباط شما با موفقیت برقرار شد!