بازدید از ساختمان کازا باتیو بارسلونا

بازدید از ساختمان کازا باتیو بارسلونا

کازا باتیو بارسلونا یکی از دیدنی ترین مکان ها در این شهر است که به شما توصیه می کنیم حتما زمانی را برای بازدید از این مکان شگفت انگیز اختصاص بدهید. کازا باتیو بارسلونا نمادی از معماری اواخر قرن 20 می باشد و یک اثر خارق العاده در جهان به شمار می رود که دیدنش خالی از لطف نبوده و جذابیت های بسیاری را به دنبال دارد.

اما اگر می خواهید بیشتر با این بنا و ویژگی هایش آشنا شوید می توانید با ما در ادامه همراه شوید.

تاریخچه ساخت ساختمان کازا باتیو بارسلونا

در ابتدا این ساختمان در سال 1877 ، هنگامی که هنوز هیچ چراغ برقی در بارسلونا وجود نداشت؛ توسط Emiliano Sala Cortés (یکی از اساتید معماری گائو) ساخته شد. این ساختمان در سال 1903 توسط آقای Josep Batlló y Casanovas، یک صنعتگر نساجی که صاحب چندین کارخانه در بارسلونا و یک تاجر برجسته بود، خریداری شد.  ساختمان در شماره 43 در Paseo de Gracia واقع شده است، خیابانی که در گذشته این شهر را به ویلا دی گراسیا متصل می کرد اما امروزه به عنوان یکی از مناطق اصلی و مهم شهر بشمار می رود.

کازا باتیو بارسلونا

بازسازی کازا باتیو بارسلونا

آقای Josep Batlló آزادی عمل کامل را در بازسازی کازا باتیو بارسلونا به آنتونی گائودی اعطا کرد. آنتونی گائودی یک معمار زبردست و ماهر بود که در آن زمان پروژه های متعددی از جمله ساگرادا فامیلیا، پارک گوئل  و همچنین کاسا فیگرس را در دست احداث داشت. در ابتدای امر از او خواسته شده بود تا ساختمان را تخریب و از نو بسازد. اما گائودی از تخریب ساختمان منصرف شد و بین سال های 1904 تا 1906 آن را کاملا بازسازی کرد.

در این بازسازی یک بخش اصلی برای استفاده شخصی خانواده باتیو در نظر گرفته شد و چند آپارتمان کوچک نیز برای اجاره ساخته شد. این معمار نما را به طور کامل تغییر داد، پارتیشن داخلی را کاملا بازسازی کرد و فضای داخلی ساختمان کازا باتیو بارسلونا را به یک اثر هنری واقعی تبدیل نمود. این ساختمان علاوه بر ارزش هنری، بسیار کاربردی است.

کازا باتیو بارسلونا

صاحبان جدید ساختمان کازا باتیو

از دهه 1950 کازا باتیو بارسلونا دیگر متعلق به خانواده Batlló نبود. پس از تصرف اموال این خانواده توسط شرکت ها و اشخاص مختلف، از دهه 1990 این ساختمان در دست صاحبان فعلی آن، خانواده برات، است که خانه را به طور کامل بازسازی کرده اند.

کازا باتیو بارسلونا

تبدیل خانه کازا باتیو بارسلونا به موزه

در سال 1995 ، خانواده برات، این خانه را در معرض دید عموم قرار دادند و این گوهر معماری را به جهانیان ارائه کردند و استفاده از ساختمان را برای برگزاری همایش ها و مراسمات گوناگون آزاد نموده اند. از سال 2002 ، همزمان با سال بین المللی گائو ، نمایشگاه های فرهنگی نیز در کازا باتیو بارسلونا برگزار می شود.

کازا باتیو بارسلونا

کازا باتیو نماد معماری مدرن

در سال 2005 میلادی، کازا باتیو بارسلونا توسط میراث جهانی یونسکو ثبت شد و به عنوان نمادی از سبک مدرن معماری و نوگرایی در بارسلونا مبدل شده است. بازدید از این خانه خارق العاده برای کسانی که می خواهند کار و مدرنیسم معمار مشهور و بزرگ گائودی را به بهترین وجه کشف کنند، جذابیت دارد. ساختمان کازا باتیو یکی از با ارزش ترین جاذبه های فرهنگی و گردشگری شهر بارسلونا است که سالانه 1 میلیون بازدیدکننده را میزبانی می کند.

کازا باتیو بارسلونا

خلاقیت در معماری ساختمان کازا باتیو بارسلونا

کازا باتیو که امروزه به عنوان یک موزه در شهر بارسلونا مورد استفاده قرار می گیرد دیدنی های بسیاری برای بازدید کنندگانش دارد. اما جذاب ترین بخش این مکان دیدنی، معماری آن و سبک ساختش می باشد. به طوری که در وهله اول و با دیدن این ساختمان می توانید بخش هایی شبیه به تعدادی جمجمه سر و استخوان های بدن انسان ببینید. این جمجمه ها به عنوان بالکن ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و بخش های استخوان نما نیز در واقع ستون های ساختمان هستند که نگهدارنده طبقات بالایی ساختمان می باشند.

علاوه بر این با دیدن ساختمان کازا باتیو بارسلونا متوجه می شوید که معمار این بنا از زندگی دریایی نیز به خوبی الهام گرفته است به طوری که با خلاقیت خود این ساختمان را شبیه به زندگی دریایی رنگ آمیزی کرده و در نگاه اول ایده بسیار جذاب و خیره کننده ای خواهد بود. طراحی معماری این ساختمان را می توان به 3 بخش تقسیم نمود به طوری که طبقه همکف شباهت بسیاری به استخوان دارد، طبقه اول به سبکی انتزاعی نشان دهنده ماهیچه ها و رگ های خونی بوده و بخش آخر ساختمان یعنی سقف آن شباهت بسیاری به کمر یک اژدها دارد.

کازا باتیو بارسلونا

فضای بیرونی ساختمان کازا باتیو

فضای بیرون کازا باتیو بارسلونا اولین چیزی است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند و هنر و خلاقیت معمارش را به رخ می کشد. در این طراحی زیبا به وضوح می توان قدرت تخیل او را دید و از دیدن سبک فانتزی ساختمان به وجد آمد. در نمای ساختمان سرامیک ها و کاشی های رنگارنگ و شکسته و همچنین شیشه های رنگی با تلفیق بسیار خلاقانه ای کنار هم بکار گرفته شده اند و به طرز شگفت انگیزی عظمت طبیعت را نشان می دهند. و اما استفاده از پنجره های بزرگ، بیضی شکل و ناهمگون در کنار شیشه های رنگی از دیگر بخش های جذاب در نمای این ساختمان می باشد.

هر چند که نمی توان از زیبایی سرامیک های روشن و رنگی بکار رفته در نمای کازا باتیو بارسلونا چشم پوشی کرد به ویژه زمانی که با تابش نور روی آن ها جلوه ای چندین برابر زیباتر را به ساختمان می بخشند. و اما شاخص ترین بخش ها در نمای کازا باتیو وجود 9 بالکن منحصر به فرد است که از چدن و عاج ساخته و به طرز هنرمندانه ای رنگ آمیزی شده اند. هر چند که وجود 4 بالکن کوچک نیز در مجاورت پنجره های اصلی ساختمان بر زیبایی آن افزوده است و در نهایت بخش بالایی ساختمان که شباهت بسیاری به یک حیوان به ویژه اژدها دارد می تواند نظر شما را به خود جلب کند.

در این بخش نیز استفاده از سرامیک و شیشه های رنگارنگ آبی و قرمز و سبز جذابیت منحصر به فردی را به نمای ساختمان بخشیده است. جالب است بدانید برخی در سمت چپ نمای کازا باتیو بارسلونا قرار دارد و شباهت بسیار زیادی با پیازچه سیر داشته و روی آن یک صلیب قرار دارد.

کازا باتیو بارسلونا

فضای درونی ساختمان کازا باتیو

برای ورود به داخل ساختمان سه ورودی وجود دارد، که یکی به زیرزمین، یکی به آپارتمان های اجاره ای و دیگری به بخش اصلی منتهی می شود. اما ورودی اصلی ساختمان دو راهرو دارد که از طریق یک راهرو می توانید به سمت آپارتمان های اجاره ای بروید و از طریق راهروی دیگر به محل زندگی خانواده باتیو برسید.

اما در ساختمان راه پله ای ساخته شده از چوب بلوط وجود دارد که از طریق ان می توانید به تمام طبقات ساختمان دسترسی پیدا کنید. این راه پله به نوبه خود یکی از شگفتی های کازا باتیو به شمار می رود چرا که تصاویری از ستون فقرات حیواناتی که در ماقبل تاریخ می زیسته اند روی آن حک شده است و بسیاری از افراد آن را ادامه همان اژدهایی می دانند که در فضای بیرونی ساختمان طراحی شده است. در هنگام ورود به ساختمان سقف حلزونی شکلی که فضای دریا را تداعی می کند برایتان بسیار جذاب خواهد بود و اما لوستر بزرگی که نماد خورشید و در مرکز ساختمان نصب شده است.

در بخش میانی ساختمان نیز یک حیاط وجود دارد که به حیاط نور معروف است چرا که تهویه هوا و تامین نور ساختمان از این بخش امکان پذیر بوده است. این حیاط که شبیه به یک غار آبی است 4 متر پهنا دارد و 26 متر ارتفاع که با سرامیک های آبی و سفید بسیار زیبایی تزئین شده است. مبلمان، مجسمه های سنگی  بسیار وسایل شگفت انگیز دیگر در این ساختمان وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی هستند. البته لازم است بدانید بسیاری از وسایل این ساختمان امروزه در موزه گادی در پارک گوئل نگهداری می شوند.

کازا باتیو بارسلونا

سقف و شیروانی ساختمان کازا باتیو در بارسلونا

اگر می خواهید به بخش بالایی و سقف کازا باتیو برسید باید از پله های مارپیچ متعددی بگذرید. هنر گائودی در این بخش نیز بسیار دیدنی و تحسین برانگیز است. این اتاق که به عنوان مکانی برای رختشویی و خشک کردن لباس ها مورد استفاده قرار می گرفته به نوبه خود یک اثر هنری فوق العاده زیباست. به ویژه زمانی که چشمتان به 27 دودکش 10 متری می خورد که شبیه به قارچ ساخته شده اند و شومینه ای که توسط شیشه و سرامیک های رنگارنگ به زیبایی دکور شده است. استفاده از رنگ آبی در این بخش باز هم تداعی گر طبیعت بوده و نشانه ای از ابر و باران می باشد.

کازا باتیو بارسلونا

بازدید از موزه کازا باتیو بارسلونا

درهای این موزه همه روزه به روی بازدیدکنندگان باز است و می توانید از ساعت 9 صبح تا 8 شب برای بازدید این بنای دیدنی اقدام نمایید. هزینه ورودی این موزه حدودا 20 تا 30 یورو می باشد که برای کودکان زیر 6 سال رایگان است. البته لیدرهای تورهای گردشگری از امتیاز ورود رایگان به این موزه برخوردار هستند و همراهان نابینایان نیز هزینه ای برای ورود به موزه پرداخت نمی کنند.

کازا باتیو بارسلونا

دسترسی به کازا باتیو

همانطور که پیشتر گفته شد این ساختمان در خیابان 43 پاساژ دگارسیا قرار دارد و به نوعی مرکز شهر بارسلونا واقع شده است. به همین دلیل می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی خود را به این مکان دیدنی برسانید. استفاده از قطار شهری یکی از روش های دسترسی به کازا باتیو است که می توانید در ایستگاه پاساژ دِگارسیا پیاده شده و به موزه بروید. اما اگر می خواهید از مترو استفاده کنید می توانید با مترو به ایستگاه پاساژ دِگارسیا رفته و از خطوط ۲L، ۳L و ۴L استفاده کنید. برای استفاده از اتوبوس نیز می توانید سوار اتوبوس های خطوط ۱۰H، ۱۵V، ۷، ۲۲ و ۲۴ شده و در ایستگاه A3 پیاده شوید سپس با اندکی پیاده روی به کازا باتیو زیبا برسید.

نقشه کازا باتیو

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!